Když v pondělí představoval vynálezce Jan Procházka akademikům a inovátorům v sále pražského Lichtenštejnského paláce svou technologii, mohl bez nadsázky ukázat prstem z okna. Jeho nátěr, který odpuzuje smog a plísně a zároveň čistí vzduch, je nanesený například na ochozech budovy výstavní síně Mánes na protějším břehu Vltavy.
"Výzkumy Akademie věd ukázaly, že ze vzduchu, jenž se dotkne plochy ošetřené nátěrem, se odstraní asi 40 procent exhalátů, které pocházejí například z výfuků automobilů," upozornil Procházka v pondělí na konferenci o inovační strategii Česka. Svou nanotechnologii tam představil coby jeden z "výstavních" vynálezů české vědy.
Vedle něj inovátoři prezentovali také systém S.A.W.E.R. získávající vodu z pouštního vzduchu, kondenzátor pro robotické vozítko na Marsu firmy AVX nebo nejvýkonnější laser na světě vědeckého centra Akademie věd.
Právě na lasery, nanotechnologie nebo umělou inteligenci chce Česko podle inovační strategie sázet do budoucna. A Procházka, který působí jako ředitel ve firmě Advanced Materials, což je výrobce nátěrů, se teď plánuje rovněž zaměřit na český trh. Na vývoji firma pracuje v pražské laboratoři Akademie věd a nátěry míchá ve středočeských Kamenných Žehrovicích.
"Na českém trhu rosteme zhruba o tři sta procent ročně. Toto je ale produkt pro globální trh. Zajímá nás také trh našich sousedů, nejatraktivnější je Německo," říká Pavel Šefl, ředitel firmy FN nano, jež se stará o distribuci nátěrů. Dodává, že tvůrci nanomateriálu jsou připraveni na vstup investičních partnerů.
Co se dočtete dál
- Unikátní český nanonátěr měl úspěch i v Číně. Na co tam byl mimo jiné použit?
- Na jakém principu nátěr funguje?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.