Tuzemští statistici opět potvrdili, že se odměňování žen a mužů liší, a to nepřekvapivě ve prospěch mužů. K paradoxům nerovnosti patří, že jeden z největších platových a mzdových rozdílů odborníci našli mezi vysokoškoláky.
Vysvětlení je tradiční − ženy působí v hůře placených oborech, a navíc mají kariéru přerušenou a někdy zastavenou kvůli mateřské a rodičovské. Rozdíl v odměňování je obrovský, v průměru je to 4,5 tisíce měsíčně, neboli padesát tisíc za rok, což není zanedbatelná částka.
Přes to všechno může být právě vzdělání hlavním klíčem k nápravě. Ani ne tak samotnou výukou, ale díky kvantitě. Poslední roky platí, že počet vysokoškolaček převyšuje počet vysokoškoláků, a to na většině oborů včetně těch, které byly dlouho brány jako mužské, typu medicíny či práv.
Čím víc bude žen v daném oboru, tím větší šanci budou mít k tomu, aby se dostaly na vedoucí, respektive lépe placené posty. S rostoucím počtem vysokoškolaček na konci každého roku po státnicích také tlak na větší zastoupení a větší platy a mzdy roste. Protože neexistuje důvod, proč strávit na vysoké škole pět a více let a posléze koukat, jak mužští spolužáci postupují v kariéře i platu vzhůru.
Alespoň z ženského pohledu, který nyní vidíme i u členek vlády. Konečně se po letech prosadily jesle, dětské skupiny a školky a také zkrácená a lépe placená verze rodičovského příspěvku, aby přerušení kariéry bylo co nejkratší.
Ženským příjmům nahrává i nedostatek zaměstnanců, který odsunul předsudky zaměstnavatelů stranou, což se ukázalo na nižších platových a mzdových rozdílech u středoškoláků a středoškolaček. Není důvod, aby k podobnému vývoji nedošlo i u lépe placených pozic. Snad jen že čekat, až na těchto pozicích "alfa samci" vymřou a nahradí je genderově korektnější mladá generace, je pro ženy poněkud frustrující.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.