Dosud byl Nejvyšší správní soud (NSS) dáván za vzor v rychlosti rozhodování. Každou stížnost, kterou dostal, vyřešil v průměru za čtyři měsíce. To nyní přestává platit. Soud, který řeší stížnosti lidí a firem na rozhodnutí úřadů, nestíhá.
Důvod je jednoduchý. Počet žalob, které musí rozhodnout, za posledních pět let vzrostl o více než polovinu. Zatímco v roce 2014 k němu lidé a firmy podali 2647 stížností vůči rozhodnutím úřadů, loni jejich počet přesáhl čtyři tisíce. Stejně tak se prodloužilo vyřízení jedné stížnosti. Místo průměrných 137 dnů v roce 2017 to loni bylo 178 dnů.
Výrazně roste především počet odvolání kvůli přestupkům. Z necelých 200 přestupků před pěti lety vzrostl trojnásobně na loňských 563. Většinu tvoří přestupky v dopravě − kvůli bodovému systému a odebírání řidičského průkazu. "Pokud nešlo o body a řidičáky, ale jen tisícové pokuty, nemělo význam se soudit. Nyní každý bod, který se vysoudí zpět, znamená oddálení ztráty řidičáku," říká soudce NSS Karel Šimka.
178 dní
trvá vyřízení jedné stížnosti u NSS. Ještě v roce 2017 to bylo 137 dní.
Nejvyšší správní soud si za 15 let své existence vybudoval dobrou pověst, a lidé se na něj proto obrací víc − věří, že uspějí. A daří se jim to. Zatímco u Nejvyššího soudu je úspěšnost dovolání pod pěti procenty, u Nejvyššího správního soudu uspějí v patnácti procentech případů.
Do sněmovny se proto dostal námět na změnu soudního řádu správního, která má NSS ulehčit. Zatímco nyní musí až na výjimky soud celou stížnost projednat a vypořádat se se všemi námitkami, nově by mohl řadu stížností odmítnout pro nepřijatelnost.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, proč by za stávajícího režimu mohla jít kvalita NSS dolů a co říkají soudci na snahu finančáku přesunout na ně vydávání zajišťovacích příkazů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.