Na první pohled nemají právník a startupista mnoho společného, ale zdání klame. Všímáme si, jak v Česku dynamicky roste startupová i investorská scéna. Po Polsku a Maďarsku, kde byla vidět zvýšená státní investiční aktivita a obě země vykazovaly rychlý růst počtu nových projektů, se teď coby premiant střední Evropy ukazuje Česko. Zatím bez velkých investic státu, v podstatě organicky. Což věci nakonec může jen prospět, protože vzniknou odolnější a trhem lépe prozkoušené projekty. A s rozvojem start-upů se otevírá nový prostor i pro nás právníky.
Řada českých projektů je již teď úspěšná v mezinárodním měřítku, například Kiwi.cz či Avast, jehož antivir patří mezi nejlepší na světě, nebo Cleevio, vývojářská společnost, která dnes pomáhá vzniku dalších start-upů. Česko má tedy našlápnuto k tomu, aby potvrdilo pověst země s extrémně šikovnými lidmi, přičemž už lze vidět i snahu vlády inovace podpořit. Dá se očekávat, že do tohoto odvětví brzy začnou proudit i státní investice a silnější podpora.
Navíc řada českých a zahraničních společností má v České republice svá vývojová centra a další vznikají. Jsou zaměřena na různé oblasti výzkumu a vývoje, od strojírenství, letectví a kosmonautiky přes telekomunikace až po informační technologie. V Praze například vzniká nové centrum vývoje umělé inteligence, které by mělo pomoci rozvíjet tento aktuální obor a dostat nás mezi světovou špičku.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Kde hledat příklady úspěšných českých start-upů, které se finančně zhodnotily.
- Co se české start-upy oproti nedávnému období už naučily.
- Co musí nově zvládat právní poradci, aby udrželi tempo s inovacemi.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.