Počet nových žadatelů o hypotéky je tak nízký, že banky musí soupeřit o klienty více než kdykoliv předtím. Rozhodly se povzbudit zájem snížením úrokových sazeb, jež opět klesají pod tři procenta. Na tuto hodnotu se dostaly v lednu, byly nejvýš za posledních pět let a trh s hypotékami se propadl více než o třetinu.
Stejně negativní vývoj potvrdila i nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex. V únoru banky nově rozpůjčovaly 10,88 miliardy korun, zatímco ve stejném období před rokem to bylo 15,96 miliardy korun.
"Primárním impulzem byl výrazný pokles sazeb na mezibankovním trhu ze závěru loňského roku. Bankám tím zlevnily peníze a s ohledem na propad zájmu o hypotéky může být jejich soupeření ještě intenzivnější," říká ředitel společnosti Golem Finance, která průměrné nabídkové sazby hypoték sleduje, Libor Ostatek.
V uplynulých dvou letech se růstem sazeb dostupnost hypoték snižovala a zpřísnila se také pravidla pro žadatele. Výše úvěru − včetně všech dalších už čerpaných půjček − nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a splátka nesmí převýšit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.
3 procenta
činila průměrná úroková sazba v lednu, kdy byl zájem o hypotéky nejnižší za posledních pět let.
Ještě než přísnější podmínky vstoupily v platnost, vzrostl počet žadatelů, kteří si pospíšili, aby hypotéku uzavřeli za příznivějších okolností. S tímto efektem bankéři počítali a celkový celoroční propad trhu odhadovali na 10 až 20 procent. Počítali však, že Česká národní banka v březnu zvýší základní sazbu, od níž se odvozují ceny úvěrů.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Jaká je pravděpodobnost, že ČNB zvýší základní sazbu.
- Jak současná situace může prospět majitelům starších úvěrů.
- Co je největší neznámá vývoje úrokových sazeb u hypoték.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.