Evropská unie odmítá automaticky schválit britskou žádost o odklad brexitu. Prohlásil to Donald Tusk, který vede Evropskou radu, tedy summity lídrů členských zemí EU. Británie tak stále může z EU odejít už 29. března bez jakékoliv dohody. V tom případě by nastal takzvaný divoký brexit, který by měl dramatické dopady na britskou ekonomiku a zasáhl by i tu evropskou.

Britská premiérka Theresa Mayová požádala unii o posun data vystoupení na konec června, protože se britští politici nedokázali domluvit na žádné variantě toho, jakým způsobem z EU odejít. Jediný ucelený plán předložila sama Mayová, ale britští poslanci ho už dvakrát zamítli. Zároveň si ale jasná většina z nich nepřeje, aby nastal divoký brexit, tedy vystoupení bez dohody.

"Krátký odklad je možný, ale pouze pod podmínkou, že Dolní sněmovna schválí dohodu s EU o brexitu," prohlásil Tusk. Pokud by dolní komora britského parlamentu Mayové smlouvu s unií opět zamítla, nastal by 29. března zmiňovaný divoký brexit. Sama Mayová už oznámila, že chce nechat poslance o své dohodě s unií hlasovat znovu. Zatím ale v parlamentu stále nemá většinu hlasů.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Dál se dočtete: Je možné, že Británie ještě zopakuje referendum o brexitu? Jak žádost o odklad brexitu vidí Česko?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se