Mrholí, fouká silný vítr a starý průmyslový areál na okraji Velké Bystřice u Olomouce působí o to více nehostinně. Málokdo by asi čekal, že v jedné z jeho nepříliš zachovalých hal opláštěných vlnitým plechem se vyrábějí designové pohřební rakve a urny. Jiří Ďuriš přiznává, že se do tmavé a zaprášené truhlářské dílny dříve styděl vodit návštěvy. Je přece designér. Dnes mu naopak přijde lidské, že zájemcům nabízí rakve, které nechrlí automatická linka v moderní naleštěné hale, ale že jde o ruční výrobu.

Ďuriš se při návrhu tvaru rakve inspiroval funk­cionalismem, který je mu blízký. Ostatně v období, kdy byl tento styl na vrcholu, ve 20. letech minulého století, u nás vznikala i krematoria. O to víc podnikatele překvapuje, že rakve neprošly za uplynulé desítky let žádnou inovací. Jeho produkt se od běžných kónických schránek odlišuje oblými hranami, jednoduchostí a také barevností. "Není to ale o tvaru a jinakosti. Naší myšlenkou je návrat důstojného rozloučení s blízkou osobou," říká Ďuriš. A je pro něj nepochopitelné, když dokonce velmi majetní lidé šetří na pohřbu svého blízkého. I s takovými případy už se setkal. "Tak jak lidé dávají váhu každému novému příchodu do života, měl by se ve stejném duchu nést i jeho odchod," míní.

Design Ďurišových rakví a uren chce pomoci zmírnit úzkost pozůstalých a vnést do světa zármutku trochu naděje. Tomu odpovídá i obchodní název Ďurišových produktů: Optimistic coffin a Optimistic urn − optimistická rakev a urna. Když značku vymýšlel, zalíbilo se mu anglické slovo pro rakev coffin. Znělo mu jako kombinace kávy a muffinu. "Hnacím motorem pro vývoj naší rakve byla touha po změně a boření mýtů v oblasti, která je pro většinu lidí totálně tabu," říká Ďuriš.

Jeho rakve a urny sice ještě nejsou oficiálně v prodeji, zákazníci se už ale ozývají. Někdy jsou to lidé s nevyléčitelnou nemocí, kteří si je vybírají sami pro sebe. Ďuriš ví, že může přijít i objednávka na rakev pro dítě. Není to pro něj, otce tříleté a šestileté dcery, lehké, jeho produktová řada ale obsahuje i tuto variantu. Na rozdíl od rakví je urny možné objednávat také on-line. Prodeje se ale zatím drží v řádu jednotlivých kusů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.