Podle radikálních odpůrců Evropské unie v britském parlamentu vyjednala premiérka Theresa Mayová s EU dohodu o podobě brexitu, která je ve skutečnosti parodií na vystoupení z osmadvacítky. "Je to zrada brexitu," prohlásil poslanec za vládní konzervativní stranu Steve Baker, člen vedení skupiny konzervativců, kteří si přejí co nejtvrdší "rozvod" s unií. Téměř tři desítky podobně naladěných konzervativců hlasovaly v pátek opět proti své vlastní premiérce a její dohodu v parlamentu potopily. Teď se jim může stát, že většina Dolní sněmovny vytvoří z jejich pohledu ještě mnohem horší podobu brexitu a oni budou jen přihlížet.
Dnes budou poslanci hlasovat o variantách budoucích vztahů mezi Spojeným královstvím a unií. Dohoda vyjednaná Mayovou počítá s tím, že Londýn odejde nejen z EU, ale i z evropského jednotného trhu a celní unie. Členem celní unie by Británie mohla zůstat jen za mimořádných okolností a na omezenou dobu − a to v tom případě, že by se nenašla jiná cesta, jak zabránit nutnosti obnovení hraničních přechodů mezi Irskem, které zůstává v EU, a Severním Irskem, jež jako součást Spojeného království odchází.
Právě kvůli tomu radikální zastánci brexitu původní smlouvu s Bruselem odmítají. Už dnes ale parlament může schválit návrh, aby Británie zůstala členem celní unie natrvalo. V tom případě by měla, stejně jako dosud, s EU společnou obchodní politiku. Nemohla by tedy uzavírat vlastní dohody o volném obchodu s jinými státy světa.
Co se dočtete dál
- Může Mayová předložit parlamentu svou třikrát odmítnutou dohodu i počtvrté?
- A zůstane Británie v celní unii?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.