Václav Klaus mladší oznámil, že založí novou politickou stranu, se kterou půjde do sněmovních voleb v roce 2021. Od politika vyhozeného z ODS je to férový přístup. Žádné vytáčení, driblování, žádné pokusy se na někoho nalepit či někomu jeho stranu "ukrást". Prostě sólojízda se všemi výhodami i riziky. Jaké šance jeho projekt má?

Na úvod řekněme lehce skepticky, že jen známá tvář lídra k úspěchu nové politické formace nestačí. Své by mohl vyprávět Miloš Zeman, jehož Zemanovci se vyhrabali nejvýš na 4,33 procenta hlasů v roce 2010. Nebo expremiér ČSSD Jiří Paroubek, jehož převzetí Národních socialistů ocenili voliči 0,07 procenta. Na druhou stranu ale Tomio Okamura se sóloprojektem uspěl, a to hned dvakrát. (O Andreji Babišovi se není nutné bavit − vzhledem k jeho neomezeným finančním zdrojům jde o poněkud jiný příběh.)

Základní otázka tedy zní: bude Klaus mladší blíže Okamurově úspěchu, nebo Paroubkově propadáku? Pravděpodobnější je to první. Jeho obrovskou výhodou je už jeho jméno. Zatímco ve většině oborů to synové slavných otců nemají snadné, v politice to bývá obráceně a Klaus mladší čerpá ze svého příjmení nemalou politickou dividendu. Kdyby se jmenoval František Vomáčka, byla by pozornost věnovaná jeho názorům zlomková. Takto je každý jeho výrok vnímán přes zesilovač jména Klaus, které nikoho nenechá lhostejným. O pozornost má postaráno.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Zaberou Klausovy historky o ohrožení suverenity zlým Bruselem a západní civilizace politickou korektností?
  • Kdo by mohli být jeho voliči?
  • A co je jeho hlavní cíl?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se