Rakouská vláda se rozhodla zasáhnout proti stupňující se agresivitě a množícím se urážkám na internetu. Na svém středečním zasedání se chystá schválit návrh zákona, který omezí anonymitu na diskusních fórech. Lidem i nadále umožní vystupovat v nich pod pseudonymem, poskytovatel platformy ale bude muset znát jejich pravé jméno a v případě potřeby ho sdělit policii. K identifikaci uživatelů mají sloužit například telefonní čísla podle SIM karet.

Spolkový kabinet tvořený Rakouskou lidovou stranou a Svobodnou stranou Rakouska současně poslancům navrhuje zpřísnit postihy za šíření nenávisti v digitálním prostoru. Na přípravě návrhu zákona se podle listu Wiener Zeitung podíleli také právníci, bezpečnostní experti, odborníci na extremismus a zkušení novináři.

Pokud ho poslanci schválí, regulační účinek pocítí čtenářská fóra médií. O tom, jak zasáhne uživatele sociálních sítí, se ještě jedná. Největší dopad pravděpodobně bude mít na list Der Standard, který vystupuje kriticky vůči současné vládní koalici.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se k návrhu staví bulvární média?
  • Proč s ním nesouhlasí Asociace poskytovatelů internetu?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se