Když dá politik slib, který nesplní, voliči mu to mohou prominout. Když ale politik zopakuje stejný slib přesně 108krát, ale na jeho slova stejně nedojde, voliči si toho už nejspíš všimnou, i kdyby ho milovali sebevíc. A to je přesně situace, do které se dostala britská premiérka Theresa Mayová. Jak spočítali novináři, Britům přesně 108krát slíbila, že 29. března už jejich země nebude členem Evropské unie. Jenže od tohoto data uplynuly téměř dva týdny a Spojené království v unii stále zůstává. A nový termín pro jeho vystoupení zatím není na obzoru.

Vůbec to ale neznamená, že britská premiérka je lhářka, která neplní sliby. Fakt, že Británie stále setrvává v unii, i když oficiálně tvrdí, že z ní chce co nejdřív odejít, je jen výrazem naprostého chaosu, do něhož země v důsledku vnitřních hádek o podobě brexitu upadla.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Většina britských politiků se zaklíná tím, že chtějí naplnit vůli voličů, kteří téměř před třemi lety v referendu hlasovali pro vystoupení z EU. Jenže stále nevědí, jak to udělat. Paralyzují tím nejen politiku a do značné míry i byznys ve své vlastní zemi, ale způsobují obrovskou nejistotu i ostatním státům EU.

"Brexit je variací na Cimrmanovu teorii poznání," glosuje to ironicky europoslanec Pavel Svoboda (KDU­-ČSL). "Na začátku nějakého procesu víme, že nic nevíme. Na jeho konci víme totéž, ale s naprostou jistotou."

Za této situace se ve středu v Bruselu sejdou lídři zemí EU, aby se domluvili, co bude s brexitem dál. Za Česko na summit letí předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Společně se svými kolegy z ostatních států unie rozhodne o žádosti premiérky Mayové o další odsunutí data britského vystoupení. Sama Mayová připouští, že situace v Londýně není jednoduchá.

"Je frustrující, že jsme tento proces ještě nepřivedli k úspěšnému závěru," napsala o brexitu premiérům či prezidentům ostatních členských zemí.

Diplomaté v rozhovorech mimo záznam používají ještě výrazně ostřejší slova. "Nálada vůči Britům už je opravdu špatná," říká jeden z nich. Všichni by chtěli, aby se unie mohla soustředit na řešení spousty dalších krizí a problémů. Místo toho se ale už desítky měsíců potýká s neschopností politiků v Londýně domluvit se mezi sebou.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co jsou hlavní příčiny současného zmatku?
  • Co chtějí labouristé, co konzervativci a co evropští lídři?
  • Kdo vyvolává obavy, že Britové budou zlobit?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se