Srí Lanka nám připomněla, v jakém světě žijeme. Je to stále svět útoků 11. září a útoků na Bali. Snadno se na to zapomene − a není divu, pravděpodobnost, že zemřeme při dopravní nehodě, je podstatně vyšší než možnost, že nás zabijí teroristé.

Jenže i tady platí, že stačí být v nesprávný čas na nesprávném místě − a bohužel, jak ukazuje srílanský příklad, čas ani místo neodhadnete. Srí Lanka bývala klidná a pro zahraniční návštěvníky naprosto bezpečná země.

Kdyby byla teroristická operace od naplánování až po provedení čistě srílanskou věcí, mělo by to tu výhodu, že by se západní turisté mohli vydat do jiných oblíbených destinací s pocitem, že neriskují. Co podporuje hypotézu o domácím terorismu? Fakt, že mezi prvními zatčenými nebyl ani jeden cizinec. A to, že srílanská vláda ukázala na málo známou místní radikální islámskou organizaci.

Z řady hypotetických podezřelých tak zřejmě definitivně vypadli: tamilští separatisté, kteří si dodnes stěžují na brutalitu, s níž armáda potlačila jejich dlouholetý odboj; radikální buddhisté, kteří loni napadali muslimské objekty a přivolali tím vyhlášení výjimečného stavu; a určité armádní kruhy, které by, jak se říká, uvítaly nastolení pevné, nejlépe vojenské vlády. Chaos by k tomu posloužil jako ideální záminka.

Ale proč by kdokoliv z nich útočil na kostely? Tamilové se sice hlásí k hinduismu, ale jsou mezi nimi i křesťané. A proč by chtěli křesťany vraždit buddhisté? Loni napadali mešity, nikoliv kostely.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.