Okamžitě po prvních útocích o velikonoční neděli srílanská vláda zablokovala nejpoužívanější sociální sítě jako Facebook, WhatsApp nebo Instagram. Oficiálním zdůvodněním byla obava, aby se po nich nešířily falešné zprávy nebo nenávist, která by mohla vyvolat další útoky. Zákaz se týkal i sítí, jako jsou YouTube nebo Viber, které společnost Facebook nevlastní.
Jde o velmi ojedinělý krok vlády, i když už něco podobného udělala před rokem v březnu, když se pokoušela zastavit násilí mezi sinhálskými buddhisty a muslimskou menšinou vyprovokované smrtí buddhistického taxikáře. Tehdy byli Srílančané bez přístupu k aplikacím firmy Facebook, jíž patří zmíněné WhatsApp a Instagram, více než týden.
Vláda odstřihla aplikace poté, co žádala vedení Facebooku o zásah proti příspěvkům vyzývajícím k násilí. Nic takového se ale nestalo. Takže nynější zákaz přišel rychleji a odpovídá vysoké míře nedůvěry, jakou srílanské úřady mají vůči americkým firmám neschopným reagovat na šíření falešných zpráv a nenávistných projevů. Překvapivý nedělní postup vlády v Kolombu budou nepochybně studovat politici na celém světě.
Co se dočtete dál
- Jak rozšířené jsou na Srí Lance sociální sítě společnosti Facebook a jaký dopad na život tamních lidí mají podle vědecké studie?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.