Před devíti lety měl našlápnuto k hvězdné kariéře v medicíně a lékařském výzkumu. Imunulog prof. Radek Špíšek se ale rozhodl rozkročit do byznysu a kývnout na nabídku společnosti PPF, aby vybudoval farmaceutickou firmu s vlastními léky na trhu.

HN: Zhruba před rokem jste se stal generálním ředitelem firmy Sotio, kterou jste před devíti lety spoluzakládal. Proč až loni?

Poměrně dlouho se mi dařilo se ředitelem nestát. Měl jsem pro to docela dost dobrých důvodů. Loni jsem ale dostal od našeho majitele, společnosti PPF, víceméně jasnou zprávu, že odpovědnosti se nelze vyhýbat donekonečna.

HN: Jaké dobré důvody to byly?

Především jsem byl zodpovědný za odbornou část firmy, což je samo o sobě velké množství práce. Krom toho problém lidí s lékařským či obecně přírodovědným vzděláním je z mé zkušenosti takový, že máme tendenci být moc hodní. Já aspoň jsem. Příliš empatický, s tendencí lidi nerozčilovat a pokud možno lidské vztahy neeskalovat. Takže jsem se bál toho, že když se stanu ředitelem, budu muset přesně tohle dělat.

HN: A stalo se to?

Ano, dnes je to agenda, která tvoří velkou část mé práce. Musím ale říct, že jsem na sebe docela pyšný, protože i s tím mým handicapem to docela zvládám. Firma běží. A běží tak, jak bych chtěl, aby běžela. Posouvá se k tomu, aby se jednou stala farmaceutickou firmou s vlastními léky na trhu.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké byly první kontakty s Petrem Kellnerem, který vědce a lékaře z Motola oslovil?
  • Proč je lepší jít s miliardou dolarů do kasina, než ji dát do vývoje léků?
  • Nakolik nadějné jsou klinické studie Sotia na léky na nádory plic, vaječníků a prostaty?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se