Příběh zámku Jezeří i jeho kastelánky Hany Krejčové má na severu Čech tisíce obdob. Kvůli těžbě uhlí podle webových stránek Zaniklé obce a objekty padlo pod bagry úplně nebo jen částečně 106 měst a obcí, nejvíce v okrese Most. O domy a domovy tak přišlo 90 tisíc lidí. Mezi prvními muselo těžbě uhlí ustoupit už v roce 1959 podkrušnohorské městečko Ervěnice, které leželo poblíž zámku. Do začátku 90. let, kdy vláda stanovila pro těžbu územní limity, následovaly například obce a osady Jezeří, Dolní Jiřetín, Boudy, Komořany, Záluží, Šimperk a mnohé další.
Zkázu přinesl rozvoj těžby uhlí i kdysi historickému Mostu. O dnešním životě ve svérázném městě, proměněném v jedno veliké panelové sídliště, natočila Česká televize mimořádně populární televizní seriál Most!. Právě pohroma, která město postihla, a související změna sociální struktury byly pro tvůrce hlavním důvodem, proč umístili děj právě sem.
O likvidaci starého Mostu rozhodla vláda už v březnu 1964. Podle ČTK skončila na podzim roku 1982 odstřelem městského divadla, jiné zdroje ale zasazují úplný konec demoličních prací až do roku 1987. Z památek přežil pouze gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který v roce 1975 stavbaři přesunuli po kolejích o 841 metrů, a pozůstatky hradu Hněvín na kopci nad městem. U kostela však přesun změnil jeho orientaci z východu na jih, což zkomplikovalo jeho znovuvysvěcení v roce 1993. Těžba pod městem Most skončila na přelomu let 1990 a 1991, rypadla nakonec vytěžila skoro 90 milionů tun uhlí.
Co se dočtete dál
- Jak probíhala likvidace Libkovic?
- Jak těžba poškodila život celého kraje?
- Jak je na tom Ústecký kraj podle statistik?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.