Ve funkci prezidenta si Václav Klaus st. často stýskal nad zhrubnutím české politiky. "Je to naprosté neštěstí… Slova jako banda loupežníků nebo paranoidní autista nepatří do mého slovníku ani do mého myšlení," odmítl třeba v roce 2003 drsné nálepkování politických soupeřů. "Necítím potřebu, abych používal terminologii tohoto typu. Naopak, patřím mezi ty, kteří by její používání ve veřejné diskusi velmi brzdili," ujišťoval tehdy v deníku Právo.

Teď střih a sledujeme Klause staršího vzor květen 2019. V rámci polemiky uvedl pro Seznam Zprávy na adresu předsedy ODS Petra Fialy: "Jestli ten výrok myslel vážně, tak je neskonale větší hlupák, darebák a podvodník, než jsem si myslel." Hrubost evidentně kontaminovala už i slovník a myšlení bývalé hlavy státu. A to si Fiala nevídané invektivy od exprezidenta vysloužil za pouhé konstatování, že Klaus starší i jeho syn Václav Klaus mladší "prosazují proruské názory, podporují radikální a extremistické západoevropské strany a myslí si, že tím nejhorším jsou parlamentní demokracie". Což jsou holá fakta.

Věcně vzato, nadávky "hlupák" a "darebák" by šlo považovat za vzteklou reakci na Fialova slova. Ale proč by měl být šéf ODS, proboha, podvodník? Snad proto, že dosud Klausovi staršímu neservíroval pravdu tak natvrdo? Inu, každá politická korektnost − i ta daná úctou k šedinám a zásluhám předchůdce v čele strany − má své meze. Zrovna apoštol nekorektnosti Klaus st. by to měl kvitovat, a ne brát zhrzeně jako podvod.

Existuje ale jiný důvod, proč exprezident Fialovi spílá zrovna do podvodníka. Umírněný pravicový politolog dlouho budil dojem, že v čele ODS bude pietně respektovat Klausovo okřídlené "ódéesovské schéma". Jenže teď ze strany vyloučil Klause juniora a pevnou rukou ji odstřihl od klausismu. Když přitom Klaus senior v roce 2012 jmenoval Fialu ministrem školství, věřil, že se funkce dostává "do správných rukou". Zaskočený exprezident tudíž zuří: nešlo-li tentokrát o antiklausovský atentát, tak aspoň o podvod…

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru