Poprvé od vstupu do Evropské unie nebude mít česká sociální demokracie ani jednoho europoslance. Ve víkendových volbách vládní strana propadla. Bývalý místopředseda strany, pardubický hejtman Martin Netolický nyní ohlásil, že nebude čekat, až vedení přijde s nápady, jak oblibu ČSSD zvednout, a připravuje vlastní taktiku. Pro krajské volby v roce 2020 buduje koaliční kandidátku s úspěšnými kolegy, ale i se zástupci regionálních hnutí, nezávislými, hasiči nebo lékaři, kteří mají větší šanci přilákat voliče než straničtí funkcionáři. Sociální demokracie by tak mohla postupovat ve třetině krajů.

"Pokud si strana myslí, že si může dovolit komfort kandidovat jen se svojí značkou, a neotevře se ostatním, čeká nás další debakl," prohlašuje Netolický. Spolu s některými kolegy doufá, že popularita ­regionálních osobností pomůže straně obhájit funkce ve vedení krajů. "Nechci a nebudu čekat na další prohry. Pracuji na tom, že v Pardubickém kraji oslovíme významné komunální politiky či osobnosti," říká. Domlouvá se s nimi na tom, že založí politické hnutí, které by kandidovalo s ČSSD v koalici.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se k Netolického iniciativě staví předseda strany Hamáček?
  • Kdy už podobný model ve volbách zafungoval?
  • Kdo ze sociálních demokratů chce být hlasitější v prosazování programu strany proti hnutí ANO?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se