Novou zkušební laboratoř pro vývoj leteckých motorů otevře v úterý pražské ČVUT v Hradci Králové. Firma GE Aviation Czech v ní bude testovat turbovrtulový motor pro letadla Cessna Denali, se kterým chce prorazit na světovém trhu. Pracoviště se nachází přímo na letišti v Hradci Králové a bude čtvrtou zkušebnou, kterou škola buduje k výuce leteckých expertů.

"Věřím, že pomůžeme k transformaci české ekonomiky na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou," uvedl děkan Fakulty strojní ČVUT Michael Valášek.

Původně škola počítala s tím, že projekt zaplatí z valné části z evropských fondů. To se podařilo jen zčásti. Už loni se proto penězi zabýval místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tehdejší ministryní Martou Novákovou (oba za ANO). "Je to špičkový projekt, který spadá pod radu pro výzkum i pod ministerstvo. Je to vzor toho, jak takové projekty dělat. S čím ale máme problém, je financování projektu," potvrdil Havlíček HN.

Popsal, že stát nabídl škole návratnou půjčku, takže ČVUT může všechno v klidu proplácet. "Je tam přibližně miliardová mezera ve financování, na kterou škola získala dvacetiletý úvěr, splácet by měla začít asi za tři roky," řekl Havlíček.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru