Bledě modrá tečka uprostřed temnoty. Tak vypadala Země, když k ní natočila na žádost kosmologa Carla Sagana takřka před třiceti lety své kamery sonda Voyager 1 ze vzdálenosti šesti miliard kilometrů. Pořízená fotografie ale nebyla součástí žádného výzkumu. Sagan ji nechal pořídit z jiného důvodu: chtěl názorně ukázat, jak titěrné jeviště v ohromné temnotě Země je. Dnes už sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu a upaluje rychlostí 17 kilometrů za sekundu do vesmírné temnoty. Nese i pozlacenou desku, na níž je nahrané poselství případným mimozemským civilizacím. Nechybí ani přání všeho dobrého v češtině.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








