Bledě modrá tečka uprostřed temnoty. Tak vypadala Země, když k ní natočila na žádost kosmologa Carla Sagana takřka před třiceti lety své kamery sonda Voyager 1 ze vzdálenosti šesti miliard kilometrů. Pořízená fotografie ale nebyla součástí žádného výzkumu. Sagan ji nechal pořídit z jiného důvodu: chtěl názorně ukázat, jak titěrné jeviště v ohromné temnotě Země je. Dnes už sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu a upaluje rychlostí 17 kilometrů za sekundu do vesmírné temnoty. Nese i pozlacenou desku, na níž je nahrané poselství případným mimozemským civilizacím. Nechybí ani přání všeho dobrého v češtině.

Zbývá vám ještě 95 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se