ODS přišla pod vlivem posledních eskapád Miloše Zemana s nápadem zrušit přímou volbu prezidenta. Úvaha je taková, že pokud má prezident mandát přímo od občanů, dává mu to pocit, že může dělat vlastně cokoli. Nakonec se chová jako samovládce, což v důsledcích rozvrací český ústavní systém. Jde vlastně o stejnou argumentaci proti přímé volbě, jakou vedl už v roce 2012 Petr Pithart. "Je to cizorodý prvek do našeho vyváženého ústavního celku. Je to, jako byste na místo srdce implantovali ledviny," řekl. A varoval, že žádná jiná země nedisponuje tak velkou důvěrou v prezidentský úřad a tolerancí vůči jeho přešlapům, takže přímá volba by mohla prezidenty navádět k manipulaci s lidmi a snahám o nastolení diktatury.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








