Nepřijatelné kroky proti platným vzájemným dohodám, tak mimo jiné charakterizoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) jednostranně zrušené koncerty českých souborů v Číně. Politik, jenž vedl českou diplomacii v době, kdy obě země začaly vzájemné vztahy posilovat, se proti akcím druhé strany ohradil při jednání s velvyslancem Čang Ťien-minem.
Za českou stranu by se nyní podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) měl o záležitost postarat Zaorálkův stranický kolega a současný ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sám premiér se angažovat nebude.
Čínské úřady odložily turné orchestru PKF − Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Guarneri Tria Prague. Stalo se tak po prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti), že rada hlavního města chce z takzvané sesterské smlouvy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Současné vedení radnice se rozhodlo v březnu opět vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku a Hřib odmítl čínský tlak, aby z novoročního setkání s diplomatickým sborem odešel zástupce Tchaj-wanu.
5 let
měla platit dohoda o vztazích sesterských měst Prahy a Pekingu podepsaná v roce 2016 primátory Adrianou Krnáčovou a Wangem An-šunem.
Zaorálek včera řekl, že je připraven vrátit se k pozitivní spolupráci obou zemí v kultuře za podmínky, že obě strany k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem a budou vnímat své odlišnosti: "Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti."
Ministr prý začíná mít pocit, že se brzy v Číně nebudou smět hrát díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany jen kvůli tomu, že skladatelé dlouho pobývali v Praze. "Upozornil jsem pana velvyslance, že nese odpovědnost za podobu česko-čínských vztahů. Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli," připomněl svou dřívější roli v dvoustranných jednáních.
Babiš po zasedání vlády řekl, že do případu nebude zasahovat. Nechce se scházet s čínským velvyslancem, jehož sám obvinil ze lži po loňské schůzce na téma varování před technologiemi a výrobky firem Huawei. "Pokud se (Zaorálkovi) povede něco vyjednat, tak to samozřejmě bude pozitivní," nechal volné ruce i novému členovi svého kabinetu. Jinak je to podle něj Petříčkova agenda, zatímco on si vzal na starost především vztahy s evropskými státy.
Ministr zahraničí se chce s čínským velvyslancem sejít v nejbližším možném termínu. "Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Věřím, že tomu rozumí i čínská strana," napsal na Twitter.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist