S krizemi musíme bojovat, nelze spoléhat na to, že trh vyřeší úplně vše. To je podle historika Jakuba Rákosníka poučení, které si svět vzal z velké hospodářské krize. Od ní tento měsíc uplyne 90 let. Za počátek krize bývá tradičně označován krach na newyorské burze z 24. října 1929.

HN: V názvu jedné z vašich knih stojí, že kapitalismus byl na kolenou. Proč krize přinesla tak obrovské pochybnosti o tom, jestli je kapitalismus tím správným systémem?

Ve třicátých letech převažovalo mínění, že kapitalismus selhává. Hospodářství se propadalo, prudce klesala obchodní výměna a vina byla dávána neregulovanému trhu. Proto získávaly popularitu názory, že je nutné hledat novou podobu uspořádání ekonomických vztahů.

HN: A proč kapitalismus krizi nakonec přežil?

Důvody jsou dva. Definitivně krizi vyřešila druhá světová válka, která, byť za hrůznou cenu, obnovila hospodářský růst prostřednictvím investic do provozu válečné ekonomiky. Druhý důvod je trvalejší. V důsledku velké hospodářské krize došlo k přeformulování tržní ekonomiky. Byla doplněna o větší státní zásahy a daleko vyšší míru přerozdělování v podobě nejrůznějších sociálních transferů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.