Prostě to není ono, něco mi tu chybí. Svět zaplavuje optimismus o obchodní dohodě mezi USA a Čínou a Donald Trump nic. Žádná bombastická prohlášení o tom, jak vítězí nad Čínou a tlačí ji k dohodě úžasně výhodné pro Spojené státy. Trump sice aktivně tweetuje, ale je zaměstnán domácími tématy. Prostoru tak využila čínská strana, jež svými prohlášeními zvyšuje očekávání o obchodní dohodě, která má přinést postupné odbourávání cel na obou stranách.

Jestli to je úplná pravda, nevíme. O dohodě se hodně mluví, ale detaily zůstávají pod pokličkou. Čínská aktivita však na nás působí jako tlak na amerického prezidenta chytře vedený přes akciové trhy. Ty totiž na čínských prohlášeních pěkně vyrostly, lámou historické rekordy a americkému prezidentovi hýčkají ego. Vysoké ceny akcií rád mediálně prodává jako svou zásluhu. Dobře také ví, že akcie pošle dolů, jestli možnost odstranění cel odmítne.

A Čína naopak ví, že Trump může být před blížícími se volbami a při odrážení útoků spojených s impeachmentem svolnější k ústupkům. Úspěch v obchodní válce by se mu opravdu hodil. Nafukováním očekávání a tím i cen akcií si Čína snaží amerického prezidenta získat pro výhodnější znění dohody, a to možná i proti vůli jeho poradců držících tvrdou linii. Kolují totiž zprávy, že proti plánované dohodě se staví řada lidí z Bílého domu i externí poradci.

Samozřejmě není vůbec jisté, že Čína dosáhne výhodnější dohody, ale tímto tahem i vstřícnými kroky v obchodě se zemědělskými produkty své šance zvyšuje. Na sóju a ceny akcií investor Trump slyší a s nesouhlasem svého okolí se vždy dokázal poměrně razantně vypořádat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru