Na jedné koleji řeší konflikty s Ruskem, na druhé bojuje o záchranu své strany. Ministr zahraničí a místopředseda sociální demokracie Tomáš Petříček slibuje, že se strana po několika letech marných pokusů naučí příští rok komunikovat.
HN: Česko má na jaře 2020 uspořádat druhou konferenci na téma sítě 5G. Ovlivní odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila samotnou konferenci, potažmo vztah se Spojenými státy v této otázce?
Jasně jsme vysvětlili, že odvolání ředitele neznamená zpochybnění role této instituce a její odpovědnosti za kybernetickou ochranu Česka. Naopak cílem je úřad posílit.
Nikdo nezpochybňuje předchozí rozhodnutí úřadu. Všichni představitelé vlády, kteří se k tomu vyjadřovali, to jasně deklarovali. Nejde o zpochybnění toho, co NÚKIB dva roky od svého vzniku dělá. Jsem přesvědčen, že konference proběhne v plánovaném termínu, tedy v květnu příštího roku.
HN: A ještě jedno americké téma. Podle Aktuálně.cz se má rozbíhat kampaň americké firmy Lockheed Martin, která chce Česku za podpory vlády prodat své stíhačky. Setkal jste se vy nebo diplomaté s nějakou kampaní nebo pozvánkami od této firmy?
Ve Spojených státech jsem letos byl třikrát a nezaznamenal jsem na to nějaký zvýšený tlak ze strany této firmy. Nezaznamenal jsem, že by byla vedena nějaká kampaň. Jde spíš o otázku na ministerstvo obrany.
HN: Pojďme k Rusku. V rámci debaty o roku 1968 a o prohlášení 21. srpna za památný den, který bude připomínat oběti invaze, se na adresu Česka ostře vyjadřoval ruský poslanec Vladimir Žirinovskij. Už jste vyzval Rusko, aby se omluvilo za jeho výroky?
Také nečekám, že nám ruské ministerstvo zahraničí bude posílat nótu kvůli starostovi Řeporyjí Pavlu Novotnému (ten se rozhodl postavit pomník vlasovcům, kteří se podíleli na osvobození Prahy v roce 1945, ale Rusko je považuje za válečné zločince, pozn. red.). Nemyslím si, že je nutné reagovat na každé vystoupení historika či poslance jiného státu. Je to otázka nějaké slušné debaty − některé výroky do ní nepatří a jsou na obou stranách za hranou. Při veškeré úctě ke všem názorům, vyjádření typu, že někoho pověsím (Novotný prohlásil, že by pověsil ministra zahraničí Sergeje Lavrova, pozn. red.), do debaty nepatří. Pan starosta provokuje. Je to jeho styl. Pokud chceme vést sebevědomou politiku vůči státům, jako je Rusko nebo Čína, tak potřebujeme vést u nás doma diskusi, která je věcná.
HN: Neměla by naše vyjádření být naopak přímočařejší? Například být poněkud tvrdší v reakci na výrok o památném dni ruského ministerstva zahraničí, které tvrdí, že by Česko už mělo nechat 68. rok být?
Opakovaně jsem řekl, že zmíněné vyjádření považuji za naprosto nevhodné. Naše rozhodnutí udělat 21. srpen dnem památky obětí okupace je legitimní. Máme desítky obětí a není to snaha přepisovat dějiny. Ruská strana, která se v minulosti opakovaně omluvila za okupaci Československa v roce 1968, nyní začíná měnit přístup.
Pro mě je do jisté míry překvapení, že takové výroky přichází ze strany ruského ministerstva zahraničních věcí. Na to je nutné reagovat. Myslím si, že bychom tato témata neměli zbytečně politizovat, a to platí i pro ruskou stranu.
HN: Role starostů a nynějších sporů o dva pomníky, když se budeme bavit i o soše maršála Koněva v pražských Dejvicích, je pro vás…
Nereaguji na to, že pan starosta chce dělat nějaký pomník. Pouze reaguji na výrok, že chce někoho pověsit. To do slušné demokratické debaty podle mého názoru nepatří. Komunální politika, která je závislá na vládní politice, by přece jenom měla zohledňovat, jaké jsou priority zahraniční politiky této země.
HN: Takže by podle vás měla respektovat pravidla, která vláda nastaví v zahraniční politice?
Respektuji to, že v komunální politice si navazují partnerství, s kým chtějí, že jsou to demokraticky zvolení představitelé, kteří mohou rozhodovat o tom, jestli chtějí to či ono připomínat. Pokud svými výroky už vstupují do zahraničněpolitických témat, mělo by se to minimálně konzultovat. Ani pan Novotný, ani pan Kolář (starosta Prahy 6, kde stojí Koněvova socha - pozn. red.) nebyli s ministerstvem nijak v kontaktu. Z pohledu ministerstva zahraničních věcí je důležité dodržovat mezinárodní smlouvy, které jsme uzavřeli. Neshledávám v tom, co zatím oba pánové plánovali, nic, co by je porušovalo. Proto jim také do toho nemohu mluvit. Ve chvíli, kdybych měl pocit, že někdo na naší straně porušuje mezinárodní smlouvy, byla by moje povinnost do toho zasáhnout. V případě dohody čtyř visegrádských hlavních měst jsme rádi, že se posilují partnerství na všech různých úrovních, od vládní po regionální či komunální, ale taková spolupráce mezi městy podle mě nemá žádný reálný dopad na zahraniční politiku.
HN: Pojďme k situaci ČSSD. Jak volič vnímá situaci, kdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce prosadit zvýšení rodičovského příspěvku v nejširší variantě, ale pak její plán ztroskotá kvůli poslaneckému klubu sociální demokracie? Proč tak jasné sociální téma ve vaší straně propadne?
Sociální demokracie má 15 poslanců, je to menšinový koaliční partner. Dosáhli jsme velkého úspěchu, že rodičovský příspěvek byl schválen. Jana Maláčová ho na začátku chtěla mít pro všechny, ale musíme dělat kompromisy s hnutím ANO a dalšími partnery ve sněmovně. Politika není o tom, že si sociální demokracie něco nadiktuje a tak to bude. Musíme se naučit líp vysvětlovat, že se nám daří dosáhnout kompromisů. To, že bychom si představovali lepší řešení, je zřejmé, ale je potřeba se chovat realisticky.
HN: Jak si vy sám vysvětlujete, že se komunistům často daří přimět Andreje Babiše, aby vyhověl jejich požadavkům, na rozdíl od sociálních demokratů?
Nevnímám to tak. Do programu této vlády jsme prosadili zvyšování důchodů, zvyšování minimální mzdy, sdílené pracovní místo a celou řadu věcí zejména v sociální oblasti. Vláda přijala věci, které by bez nás nebyly.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.