Naši dávní předci by se zřejmě steskům o zlu ve společnosti vysmáli. Život lidí se dlouho odehrával ve znamení boje o přežití, o zdroje potravy, o území. Agresivita byla nástrojem sebezáchovy. "Agresivitu člověk podědil po svých živočišných předchůdcích, je naprosto přirozená. Naopak výrazná prosocialita, která se u lidí vyskytuje, je znak odvozený. Být prosociální, tedy chovat se k ostatním přátelsky a altruisticky, se navíc z velké části musí každý člověk učit," říká etoložka Jitka Lindová působící na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v Národním ústavu duševního zdraví. Právě rozvoj prosociálního chování a kultury postupně omezil projevy některých typů agresivity, a ta tak dospěla až do fáze, kterou známe dnes.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se