Podle rozsudku ruského vojenského soudu měl v kolonii přísného režimu Bílý medvěd v Jakutsku za polárním kruhem strávit dvacet let. Pokud Kreml chtěl z případu údajné přípravy teroristických útoků proti sovětským památníkům na Krymu udělat odstrašující případ, přepočítal se. Filmový režisér Oleg Sencov se nikdy nevzdal a díky sedm měsíců trvající hladovce a masivní celosvětové podpoře byl loni v září po pěti letech věznění vrácen na Ukrajinu v rámci výměny zajatců. Současného prezidenta Volodymyra Zelenského hodnotí vysoce. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz ale tvrdí, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se nedá dohodnout.
Po příchodu Volodymyra Zelenského k moci proběhly již dvě velké výměny zajatců. Podle pozorovatelů tak Kreml dává najevo, že na rozdíl od předchozího prezidenta Petra Porošenka je ochoten se se Zelenským vůbec bavit. "Je potřeba vést jednání, aby utichla ostrá palba, aby neumírali naši vojáci, aby se vrátili zajatci. Zelenskyj to dělá. Už došlo ke dvěma výměnám zajatců, připravuje se třetí. Jsem mu za to vděčný, za sebe i za ostatní kluky. Budu stále připomínat, že se o to zasloužil on," říká Sencov.
Ukrajinský prezident čelí kritice ze strany značné části dobrovolníků, kteří si prošli Ruskem vyvolanou válkou na Donbasu. Obviňují ho z nedostatku vlastenectví, že je ochotný uzavřít mír i za nevýhodných podmínek pro Ukrajinu. "Nevolám po jeho odstoupení. Nikde nás neprodal, žádné zájmy Ukrajiny nezradil. Musíme mu ale dávat zpětnou vazbu právě proto, aby k tomu nedošlo," vysvětluje Sencov, kterého Zelenskyj osobně vítal po návratu ze zajetí na kyjevském letišti.
Hráč počítačových her
Rodák z krymského Simferopolu byl spolumajitelem počítačového klubu na jednom ze sídlišť. Zážitky z něj zúročil ve filmu Gamer, jehož rozpočet byl 20 tisíc dolarů. Film byl promítán na festivalu v Rotterdamu. Získal ocenění na festivalech v Rusku a na Ukrajině.
Cizí mezi svými
Oleg Sencov okamžitě podpořil protivládní protesty na podzim roku 2013. Poté co se na poloostrově objevili "zelení mužíčkové", vozil jídlo a léky ukrajinským vojákům, kteří byli zablokováni v kasárnách. Již po anexi Krymu v květnu 2014 byl zatčen a obviněn z přípravy výbuchů u sovětských památníků. Byl odsouzen vojenským soudem na dvacet let.
Hladovkář
Sencov se nikdy nepřiznal. V dubnu 2018 zahájil hladovku, kterou držel až do října téhož roku. Petice na podporu jeho propuštění podepsal například Pedro Almodóvar nebo Wim Wenders. By propuštěn v rámci výměny zajatců v září 2019.
"On šel do voleb s heslem: Mír na Donbasu! A lidé ho podporují, protože většina chce mír na Donbasu. Já si taky přeji mír na Donbasu. Chceme žít v mírové demokratické zemi. Nic víc. Ale za Putina, který nás odmítá pustit a válčí s námi, je to principiálně nemožné," vysvětluje filmový režisér.
Podle něj si Zelenskyj myslí, že s ruským prezidentem se stačí jen domluvit. "Že je možné s ním problém vyřešit. Ukončit válku a Donbas opět integrovat. A v klidu žít vedle Ruska. Nechápe, že Rusko nás nenechá na pokoji. Snaží se z pozice býložravce smířit s predátorem. Je to ale zbytečné. Jemu je možné pouze odporovat, bránit se, ukazovat svou sílu a odhodlání, pak se bude bát," tvrdí Sencov. Všechny ostatní výhrady ohledně nového politického stylu či nezkušenosti prezidenta a jeho okolí jsou podle něj jen drobnosti.
Sencov se po svém propuštění setkal s řadou světových státníků a neúnavně požaduje propuštění dalších zajatců, ať již v Rusku nebo v separatistických republikách na Donbasu. Nejsložitější to bylo s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. "Francie má více než třísetletou historii kulturních, diplomatických, politických i ekonomických vztahů s Ruskem. Snažím se jim vysvětlit, že Rusko Dostojevského, Puškina i dalších spisovatelů a malířů nemá nic společného s Putinovým Ruskem. Je to junta, která se chopila moci. Snaží se dějinami a kulturou Ruska zamaskovat své zločiny," říká režisér.
Překvapuje ho, že i v Česku zaznívají hlasy, že Ukrajina Rusko k anexi Krymu vyprovokovala. "Je to zvláštní s ohledem na rok 1938, kdy Německo vzneslo nároky na vaše území s tím, že je jeho, a evropské společenství řeklo: "Dobře. Ať si to vezmou." Teď se děje totéž s Krymem. Opakujeme mnichovskou dohodu. Pokud to lidé nechápou a zapomněli na svou historickou zkušenost, je mi to líto. Je potřeba o tom mluvit, o vašem tehdejším a našem dnešním neštěstí," uzavírá Oleg Sencov.
Celý rozhovor s Olegem Sencovem si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist