Co má společného pětadvacátá bondovka, jež v dubnu přijde do kin pod názvem Není čas zemřít, a americká fotbalová liga, jež slaví pětadvacet let existence? Odpovědí je slavné jméno. Spojovacím článkem je oscarový skladatel Hans Zimmer. Zkomponoval hudbu k novému dobrodružství agenta 007 a vytvořil také novou hymnu MLS. V prostřizích videa, které ji uvádí, figurují hráčské hvězdy. Největší osobnost nového ročníku rozehraného o víkendu ale neuvidíme na hřišti, nýbrž na tribuně. Jmenuje se David Beckham.
První soutěžní zápas Interu Miami CF se uskutečnil v noci na pondělí na hřišti FC Los Angeles a Miami prohrálo 1:0. Všechno nyní směřuje k sobotě 14. března, kdy klub z jižní Floridy nastoupí poprvé na domácím stadionu ve Fort Lauderdale s kapacitou 18 tisíc míst proti Los Angeles Galaxy. V jeho dresu bývalý anglický reprezentant odehrál v pěti sezonách 98 zápasů. Teď ale bude stát na straně domácích.
Beckham, který hráčskou kariéru ukončil v roce 2013, má v Miami dvě role. Je sportovním ředitelem a jedním z pěti spolumajitelů. Hlavně je ovšem duší klubu. Sám si ho vymyslel, s pomocí dalších lidí vytvořil a uvedl v život. Licenci hrát MLS získala skupina Miami Freedom Park předloni v lednu. Letos Inter rozšířil počet klubů v soutěži na šestadvacet.
Sázka all-in
"Major League Soccer velice brzy pronikne mezi deset nejlukrativnějších fotbalových lig na světě," předpověděl po předloňské sezoně Ezechiel Abatan, šéf fotbalového oddělení webu sportingintelligence.com, specializujícího se na sportovní finanční analýzy. Jím uváděná čísla říkají, že průměrné příjmy na jeden tým činily 32 milionů dolarů. Odhady za loňskou sezonu mluví až o 38 milionech, oficiální čísla dosud nejsou známa.
Nová hymna MLS od Hanse Zimmera:
To je samozřejmě o hodně méně než v největších evropských fotbalových ligách v Anglii, Španělsku, Německu, Itálii a Francii, kde se − podle herních ročníků 2017/18 − průměr na tým pohybuje od 330 milionů (anglická Premier League) po 103 milionů (francouzská Ligue 1). V tomto smyslu bohatší než MLS jsou ještě evropská Champions League a národní ligy v Číně, Brazílii, Turecku a Japonsku, zhruba na stejné úrovni je ještě druhá anglická − EFL Championship. Tady už se ale pořadí sestavuje těžko, neboť data nejsou ze stejných dvanáctiměsíčních období (v Evropě se hraje systémem podzim−jaro) a záleží také na dolarovém kurzu měn, v nichž soutěže hospodaří.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.