Menší podnikatelé a živnostníci budou moci finančním úřadům zaplatit daň z příjmů za loňský rok až na začátku července, tedy o tři měsíce později, než je běžný termín. Od berních úředníků jim za to nebudou hrozit žádné pokuty. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že tak chce drobným podnikatelům ulevit ve chvíli, kdy firmy po celém Česku začínají výrazně pociťovat dopady pandemie nového koronaviru.
Podniky aktuálně přicházejí o řadu svých zaměstnanců, kteří jsou buď v karanténě, nebo se doma starají o děti. Některým firmám navíc začínají docházet součástky vyrobené v Číně a hrozí, že budou muset brzy omezit výrobu. Hospodářská komora, která v Česku zastupuje okolo 16 tisíc podnikatelů, odhaduje, že kvůli koronaviru přijdou až o desítky miliard korun.
Firmy potřebují na mzdy kvůli koronaviru finanční injekci, říká Maláčová. Pomoc spočítala na 19 miliard korun
Vláda se také začala zabývat tím, jak pomoci živnostníkům, kteří se musí starat doma o děti, a nemohou se proto věnovat naplno svému podnikání. Ve středu začal v Česku platit zákaz výuky na základních, středních i vysokých školách. Zaměstnanci, kteří pro své menší děti nesehnali hlídání, s nimi mohou zůstat doma až devět dnů, během nichž dostávají od svého zaměstnavatele 60 procent mzdy. Živnostníci ale na takzvané ošetřovné nárok nemají.
"Budeme trvat na tom, aby jim to stát nějak kompenzoval," říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. "Nemají velké finanční rezervy. Dva týdny to asi každý z nich přežije, ale nikdo neví, jak dlouho to bude trvat." Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu uvedl, že školy zůstanou zavřené minimálně měsíc.
Ministři spolu se zástupci firem a odboráři nyní uvažují třeba o tom, jak by se menší podnikatelé mohli dostat k bezúročnému úvěru. Takzvaný program Covid spustí ministerstvo průmyslu v dubnu. Státní Českomoravská záruční a rozvojová banka firmám v případě potřeby půjčí až miliardu korun. Podmínkou však je, že si společnost musí zažádat alespoň o půl milionu. Drobným živnostníkům by ale stačila i výrazně nižší částka. Ve hře jsou dva scénáře − buď se hranice bezúročného úvěru sníží, nebo si podnikatelé o půjčku požádají u jiné banky a státní rozvojová banka se za takový úvěr zaručí a za podnikatele uhradí úroky.
Živnostníkům hodlá ulevit také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). "Zejména malí živnostníci by mohli patřit k té nejohroženější, nejvíce postižené skupině obyvatel," tvrdí. V případě výrazného výpadku příjmů podle ní mají živnostníci nárok na mimořádnou okamžitou pomoc.
Jde o jednu z už existujících dávek hmotné nouze, žadatelé mohou od úřadu práce dostat jednorázově vyplaceno až 51 tisíc korun.
Maláčová navíc na pondělním jednání vlády představí program na ochranu zaměstnanosti − bude se týkat firem, jejichž byznys zasáhl koronavirus. "Došlo by k tomu, že by stát kompenzoval firmám mzdové náklady a to vyplácení by probíhalo přes úřady práce," řekla HN Maláčová. Program by podle ní mohl začít "už brzy", firmy by peníze mohly čerpat až půl roku. Ministryně odhaduje, že šest měsíců fungování programu by mohlo stát přibližně 19 miliard korun.
V Česku bylo ve středu večer už 91 případů nákazy koronavirem. Po celém světě se nakazilo již přes 120 tisíc osob, WHO už situaci označila za pandemii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist