Na doplnění zásob respirátorů, které by je ochránily před možnou nákazou koronavirem, ambulantní lékaři stále čekají. Aby i nadále dokázali pečovat o své pacienty, přistupují k plánu B.
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka vysvětluje, že jsou s kolegy schopní se o pacienty starat i s malým množstvím masek. "A to tak, že praktici budou ve svých ordinacích bez pomůcek, za zavřenými dveřmi, ale budou pořád zajišťovat podstatný kus péče," říká Šonka. Na dálku lze podle něj s lecčím poradit nebo třeba vydat neschopenku. Chronickým pacientům, kteří berou stále stejné léky, může lékař poslat elektronický recept.
Když člověk přece jen vyrazí do ordinace, místo obvyklého nápisu "Vyčkejte příchodu sestry" najde na dveřích zprávu, ať lékaři zavolá a domluví se s ním. Pak bude záležet na tom, jestli natrefil na ordinaci, která respirátory má, nebo ne. "Pokud pomůcek bude málo, pojďme je koncentrovat do dvou tří ordinací v okrese," navrhuje Šonka s tím, že do nich by v případě potřeby posílali své pacienty lékaři, kteří nejsou chránění. V nouzových ordinacích by podle Šonky měli sedět hlavně mladší lékaři, které koronavirus ohrožuje méně.
Příkladem může být pražský praktik Norbert Král. Podle něj je možné i to, aby se při nedostatku respirátorů pět lékařů domluvilo, že každý den bude ordinovat vždy jeden z nich a ostatní budou na telefonu. "O takovém šetřicím systému mluvíme v Praze 4 a 5," říká. Sám se zcela bez pomůcek ocitl v pondělí. Výsledkem bylo, že musel některé pacienty prohlédnout přes skleněné dveře. "Je to kuriózní," povzdechne si a upozorňuje na nedostatečnou podporu od státu.
Praktičtí lékaři i ambulantní specialisté se bojí, že když musí kvůli epidemii omezit některé typy péče, přijdou o peníze od zdravotních pojišťoven.
Ty se snaží doktorům vyjít vstříc. VZP například hradí praktickým lékařům 55 korun za telefonické konzultace s pacienty, kteří mají podezření na koronavirus.
"Není to horentní suma, ale umožní nám přežít," říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Péči o nemocné s koronavirem slibuje hradit i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.
Konzultace na dálku, a to nejen s pacienty s Covid-19, se chystá hradit i OZP. "Víme, že zejména praktičtí lékaři a ambulantní specialisté dnes v řadě případů musí ordinovat za zavřenými dveřmi, protože nechtějí riskovat karanténu, a tím pádem kompletní uzavření ordinace," říká ředitel OZP Radovan Kouřil.
Chybí 12 tisíc respirátorů
Šonka vysvětluje, že udržet ordinace praktických lékařů v provozu je v zájmu všech zdravotníků.
"Když se lidé nedovolají svému doktorovi, nedostanou své léky a nikdo jim neřekne, co mají dělat, půjdou do nemocnic. A ty takový nápor nezvládnou," podotýká.
Šéf praktiků odhaduje, že na to, aby mohli pacienty v ordinaci přijímat všichni lékaři, by bylo potřeba 12 tisíc respirátorů na den. Upozorňuje ale, že ani pak by praktici nefungovali jako obvykle.
Není například žádoucí, aby v době epidemie lidé chodili do ordinací na preventivní prohlídky nebo si vyzvednout recept či potvrzení pro autoškolu a v čekárnách se mísili zdraví s nemocnými. Proto se teď lékaři snaží zvát si pacienty po jednom na konkrétní čas.
Ochranné pomůcky chybí v celé republice. Vláda je shání po částech a rozděluje je především nemocnicím, v nichž nakažení leží nebo se tam chodí nechat otestovat. Špitály ale bojují s tenčícími se zásobami. Na praktické lékaře, ambulantní specialisty nebo domovy pro seniory pak mnoho materiálu nezbývá. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek informoval, že letadlo s více než milionem respirátorů je na cestě z Šanghaje.
Lékaře už ale zprávy tohoto typu příliš nevzrušují. "Pro nás není důležité, kolik je letadel ve vzduchu a odkud jedou kamiony. Potřebujeme, aby nám někdo řekl, kolik nám toho dá," podotýká Šonka.
S kritickým nedostatkem ochranných prostředků se potýká i zubní lékařka Petra Zapadlová z Mladé Boleslavi. "Už na konci ledna jsme si objednali ústenky, ale došly nám jen dvě krabice, pak nic. Z dentálního depa nám napsali, že mají zákaz je distribuovat, vše si vyhradil stát," říká zubařka. Marná byla i její snaha opatřit si respirátory. "Na pojišťovně mi řekli, že krajské distribuční místo je v Benešově, tam jsem se ale nedovolala." Kromě pár ústenek tak nemají zubařka ani její sestra nic. Snaží se proto pacientům zuby nevrtat, protože při tom vzniká aerosol, který může obsahovat kapénky s virem. Lékařka se podivuje nad tím, že zubaři mají být mezi lékaři pro distribuci státem přidělovaných ochranných prostředků až poslední v řadě. "Praktik může ordinovat on-line, to my ne," podotýká.
S jediným respirátorem si musí vystačit alergolog, internista a klinický imunolog z Pardubic Tomáš Sýkora. "Koupil jsem ho kdysi, když jsem si chtěl doma něco nalakovat. Jinak veškeré naše snahy získat ochranné prostředky skončily neúspěchem. Kraj i stát na nás úplně kašlou," tvrdí. Jeho sestra zase používá dvě roušky, které pravidelně střídá. "Naštěstí je našla někde v zásobách ještě z osmdesátých let," říká lékař se 40letou praxí.
Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko doufá, že na základě slibu od ministerstva v pondělí nějaké respirátory přijdou. "Dostávám stále více zpráv, že kolegové se zavírají v ambulancích a ordinují maximálně na dálku," dodává.
Češi skupují léky na bolest
Kromě ochranných pomůcek začínají být nedostatkovým zbožím některé volně prodejné léky. Češi skupují vitaminy a předzásobují se prášky s paracetamolem, které snižují horečku nebo bolesti hlavy. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) některá tato léčiva už v lékárnách nejsou. "U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více než trojnásobně. Během jednoho týdne se prodala jindy měsíční poptávka, tedy přes 300 tisíc balení," uvedl ústav na svém webu.
Podle SÚKL je však nedostatek těchto léčiv krátkodobý a v příštích dnech přijdou do lékáren další stovky tisíc balení. "Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky," apeluje ústav.
Velkým výrobcem těchto léčiv je francouzská Sanofi. Ta si nechává například paralen, který látku paracetamol obsahuje, vyrábět v pražském závodě Zentivy, jejž dříve vlastnila. "Od začátku roku jsme dodali na český trh 1,4 milionu balení paralenu v tabletách. V příštím týdnu dodáme distributorům dalších 225 tisíc balení a do konce dubna jsme potvrdili objednávky na 600 tisíc balení," uvádí Libor Kytýr, mluvčí Sanofi. Farmaceutická firma dodává na trh i stovky tisíc různých lékových forem ibalginu. Na zvýšenou poptávku po těchto léčivech Sanofi zareagovala před deseti dny, kdy navýšila výrobu léčiv s látkami paracetamol a ibuprofen v Praze o milion balení. Zvýšenou poptávku po jiných lécích firma nezaznamenala.
Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, jež zastupuje výrobce takzvaných originálních léčiv, uklidňuje, že farmaceutický průmysl je díky přírodním pohromám a epidemiím, které se ve světě staly v minulosti, na "obdobné zkoušky připraven". Výrobci léčiv však nyní jednají s ministerstvem zdravotnictví, aby se na hranicích zřídilo přednostní odbavení kamionů a vlaků, které převážejí léčiva a zdravotnický materiál do Česka a naopak.
S přispěním Martina Bibena.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist