Zatímco premiér Andrej Babiš je od vyhlášení nouzového stavu na televizních obrazovkách každý den aspoň hodinu, prezident Miloš Zeman si dosud vystačil s jedenácti minutami. Tři věnoval rozhovoru v televizi Nova minulé úterý a osm čtvrtečnímu projevu k národu v televizi Prima. Sociální sítě zaplavily jízlivé poznámky, jako třeba ta od lidoveckého předsedy Mariana Jurečky, který ve středu pokukoval na svoje přátele se slovy: "TV Nova zařazuje nový pořad Šije celé Česko. Předběžným vítězem se zdá být pan Miloš z Vysočiny, který se zašil dokonale."

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček situaci obhajuje s tím, že podobné věci řeší hlavně lidé, kteří "soustavně dávají najevo svou nenávist k panu prezidentovi. Pokrytci, kteří budou jeho projev kritizovat, ať bude obsahovat cokoliv." I z okruhu některých Zemanových přátel však v neformálních rozhovorech zaznívá, že by prezident mohl být aktivnější.

Ubylo i cest

Zeman ve druhém funkčním období omezil svoje veřejné aktivity. Na poslední zahraniční cestu vyrazil loni v listopadu, když při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce otvíral Český dům v Bratislavě. Ještě více času pak uplynulo od jeho výjezdů do krajů, na kterých si v minulosti zakládal. Ač hradní mluvčí Jiří Ovčáček loni několikrát řekl, že s nimi prezident nadále počítá, naposledy Zeman vyrazil loni v létě na Vysočinu, kdy třídenní návštěvu spojil s dovolenou na svojí chalupě v Novém Veselí. Zatímco v druhé polovině svého prvního funkčního období každoročně navštívil minimálně 70 českých měst, po druhém zvolení na Hrad, za rok 2018, jich bylo 15 a loni 10. Od Nového roku pak zrušil i pravidelný Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

"Ale Miloš si to zvážil tak, že hlavní roli teď má mít vláda," řekl HN jeden z prezidentových přátel, který si nepřál být jmenován. Podle něj svoji roli hraje i to, že prezident je odříznutý od okolí. Zatímco členové vlády každý den o mimořádné situaci hodiny jednají, Zeman je kvůli obavám hradního týmu o prezidentovo zdraví izolovaný v Lánech. A přestože si může s premiérem zavolat, člověku "jeho povahy, který je zvyklý při zásadních politických událostech být v první linii", fakt, že se teď příliš s nikým nevidí, na sebevědomí nepřidá. Že je Zeman izolován od okolí, tento týden serveru Seznam Zprávy potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář. "K prezidentovi mám přístup jen já," tvrdí Mynář.

Zeman naposledy zavítal do větší společnosti minulou sobotu, kdy promluvil na sjezdu před čtyřmi desítkami Zemanovců. Tuto středu ho pak v Lánech navštívil štáb televize Prima, který natáčel ve čtvrtek odvysílaný projev. Ohledně koronaviru v neděli 8. března, kdy na Hradě pořádal slavnostní akci ke svému sedmému roku ve funkci, kladl na srdce přítomným z řad svých podporovatelů, aby především zachovali chladnou hlavu. A jinak spíš žertoval.

"Nedávno jsem na internetu našel krásný inzerát. Zněl: 'Prodám šest tisíc konzerv lančmítu. Zn. V pondělí jsem trochu zazmatkoval.' Lituji ty, kteří budou mít půl roku k večeři střídavě rýži a střídavě těstoviny. Ale mohou si za to sami," přidával k dobru Zeman. Jeho tým však ví, že na prezidenta musí dávat pozor. V pětasedmdesáti letech, s diagnózou cukrovky druhého stupně − ač prezident tvrdí, že ji vyléčil sladkými jídly −, by byl v případě nákazy koronavirem velmi ohroženým pacientem.

Ve čtvrtečním projevu Zeman poděkoval Číně za to, že Česku pomohla s dodávkou zdravotních prostředků, rýpl si do novinových komentátorů, kteří podle něho "píší o všem a nerozumí ničemu", i herců, kteří by prý místo "stížností, že nemají kšefty", měli chodit do domovů důchodců a "přinést tam trochu radosti". Opozici vyzval, aby podporovala vládu, a veřejnosti vzkázal, "abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost".

"Přes některá rýpnutí a špílce ten projev nepůsobil špatně. Byl to typický projev Miloše Zemana, přizpůsobený této situaci," hodnotí Zemanův projev politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně.

"Poděkování Číně je samozřejmě oprávněné, ale zrovna tak si lze představit, že kdyby byl prezidentem někdo jiný, mohl by podotknout, že kvůli Čínské lidové republice a její snaze to tutlat se epidemie takto rozšířila," poznamenává politolog. A všímá si také prezidentovy taktiky, jak se vypořádal s kritikou některých, že měl vystoupit k situaci dřív.

Hlavní důvod: zdraví

Podle zdrojů HN z okruhu prezidentových přátel Zeman zvolnil hlavně s ohledem na svoje zdraví. "Hodně do toho zasáhla jeho dcera Kateřina, s kterou je teď víc v kontaktu a na kterou dá. Určitě vliv také má to, že změnil lékaře," tvrdí jeden z prezidentových přátel. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ve čtvrtek nechtěl změny v prezidentově programu pro druhé funkční období rozebírat.

"Řešit v době, kdy celá republika bojuje s koronavirem a je v karanténě, krajské výjezdy a zahraniční cesty, je z vaší strany – a teď budu laskavý – úlet," odepsal HN Ovčáček.

K četnosti Zemanových výstupů na téma koronaviru uvedl, že "pan prezident se veřejně vyjádřil v TV Nova 10. března, v rozhovoru 15. března a také na webu Hrad.cz a na sociálních sítích".

"Začal slovy, že se k epidemii koronaviru vyjádřil poprvé už před čtrnácti dny. Svým způsobem je to pravda. Ale celé to prohlášení sestávalo asi z pěti vět. Takže je to taková trochu snaha udělat mlhu, že už k tomu svoje řekl a teď to jenom doplňuje," dodává Kopeček, který patří k těm, kteří si myslí, že se prezident měl k současné situaci vyjádřit podrobněji a dřív.

"Máme situaci, která je bezprecedentní. Pro celé území České republiky byl vyhlášen nouzový stav, což v našich novodobých dějinách nepamatujeme. Je zvláštní, že k prvnímu projevu se dostane skoro deset dní po vyhlášení nouzového stavu," všímá si Kopeček. A dává do souvislosti amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je "velmi aktivní a každý den vystupuje s nějakým vyjádřením". Zeman se přitom v minulosti chlubil přezdívkou "český Donald Trump".

A při nástupu do funkce v roce 2013 si zakládal na tom, že bude aktivním prezidentem. "Pokud chcete úředníka, který si navleče klotové rukávy, podepíše příslušné listiny, aniž by je četl, dobře se naobědvá a potom usne, tak jste si měli zvolit někoho jiného," říkal před sedmi lety prezident poslancům. To, že teď zůstává v pozadí, si další oslovený politolog, Josef Mlejnek, vysvětluje hlavně zdravotními důvody.

"Roli může hrát i to, že třeba na rozdíl od zmíněného Trumpa už neusiluje o znovuzvolení, nemusí projít žádným voličským testem," zní další možný důvod podle Kopečka. Podle něj lze vysledovat i paralelu s koncem druhého volebního období předchozího prezidenta Václava Klause.

"Ke konci druhého mandátu Klaus začal dost ztrácet politický cit. Ať už šlo o chilské pero nebo amnestii. Nevím, jestli tohle nenastává u Zemana taky," přemítá Kopeček. Také Mlejnek si myslí, že se Zeman teď mohl vyjádřit dřív.

"Ale všichni to podcenili a reagovali pozdě. S něčím podobným Evropa nemá zkušenost od doby španělské chřipky po první světové válce," upozorňuje Mlejnek. "Je to tak unikátní situace, že i Miloš Zeman možná vyčkával z těch důvodů, že si není jistý, jak na to adekvátně reagovat," dodává Mlejnek.


Cely projev prezidenta Miloše Zemana

Vážení a milí spoluobčané,

asi před čtrnácti dny jsem poprvé vydal veřejné prohlášení k epidemii koronaviru. V tomto prohlášení jsem plně podpořil vládu České republiky v jejích opatřeních a varoval před panikou. Od té doby se stalo to, že počet nakažených se výrazně zvýšil a nelze v nejbližších dnech vyloučit ani první smrtelné případy. Na druhé straně jsou už i první případy uzdravených.

Chtěl bych vás proto vyzvat, abyste se vyhnuli dvěma extrémům. Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády. Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze.

Pokud jde o současnou situaci, pozval jsem si jak současného, tak bývalého ministra zdravotnictví a ptal jsem se jich, jaký je největší problém v boji s koronavirem. Dostal jsem odpověď, že tímto problémem je výrazný nedostatek zdravotnických prostředků. Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků. Poslali jsme sedm letadel Travel Service do Číny, pokud jsem správně informován, první dodávka testovacích přípravků již dorazila do České republiky a k dispozici je i letadlo Ruslan, velkokapacitní letadlo, které tuto pomoc bude zajišťovat v budoucnosti.

Pokud jde o naši opozici, chtěl bych připomenout, že v době, když jsem byl předsedou opoziční strany, a byla zde ekonomická krize, řekl jsem, že když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám. Chtěl bych rovněž naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela. Nevšímejte si příliš poštěkávání a vřeštění našich novinářských komentátorů, kteří jako obvykle píší o všem, a nerozumí ničemu. A o to větší pozornost věnujte radám odborníků, které vám mohou pomoci.

Nesmírně vítám spontánní aktivity dobrovolníků, kteří se sdružují, aby pomohli svým spoluobčanům, ať už jde o pomoc důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat, případně pomoc mediků v nemocnicích a podobně. Dokonce i herci, z nichž někteří si stěžovali, že nemají kšefty, by udělali lépe, kdyby například navštívili domovy důchodců a přinesli tam trochu radosti.

Vážení a milí přátelé, co říci na závěr. Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost.

Děkuji vám za vaši pozornost a na shledanou v lepších časech.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist