Pracovnice liberecké krajské nemocnice, která má na starosti zásobování ochrannými pomůckami, si po dlouhé době může oddechnout. "Konečně má lehce lepší náladu a není tak nešťastná," říká ředitel nemocnice Richard Lukáš s tím, že pokud dopadnou nasmlouvané dodávky, roušek a respirátorů budou mít dost na příštích 20 dní. Jiné nemocnice na tom ale tak dobře nejsou. Nedostatek ochranných pomůcek jim během epidemie koronaviru komplikuje práci, stejně jako chybějící personál nebo neukáznění pacienti.
Libereckému kraji začala kromě státu dodávat roušky místní Technická univerzita. Pomáhá také veřejnost, která personálu nosí vlastnoručně ušité ústenky. V liberecké nemocnici nyní leží sedm pacientů s koronavirem, z toho dva na oddělení ARO.
Ochranné pomůcky jsou nezbytné kvůli tomu, aby se zdravotníci nenakazili, nešířili pak infekci dál a nevyřadili z chodu některá oddělení. To se stalo například v pražské Thomayerově nemocnici, kde se nakazily čtyři sestry. Infikované zdravotníky hlásí také nemocnice v Břeclavi, Olomouci, Prostějově nebo ve Frýdku-Místku.
Zdravotník však nemusí být přímo nakažený, aby kvůli epidemii musel zůstat doma.
Chod některých nemocnic komplikuje to, že je část personálu v karanténě nebo zůstala kvůli uzavření škol doma s dětmi. V Liberci zatím zvládají chybějící zaměstnance částečně zastoupit medici, ředitel nemocnice si spolupráci s nimi velmi chválí. "Také se nám hlásí řada sestřiček, které u nás dříve pracovaly a teď pracují jinde nebo jsou v důchodu," říká Lukáš. Zdravotníci a dobrovolníci se podle ředitele Zdeňka Beneše hlásí také Thomayerově nemocnici.
O část personálu kvůli zavřeným školám přišla i brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. Na druhou stranu ale zrušila veškeré neakutní operace i plánované návštěvy ambulancí a personál, který je měl mít na starosti, tak může nasměrovat k péči o nakažené koronavirem. Na místní anesteziologicko-resuscitační klinice leží tři pacienti napojení na umělou plicní ventilaci. Podle mluvčí Dany Lipovské jsou ve velmi vážném stavu.
Češi mají předpoklady koronaviru čelit, vytváření atmosféry strachu je chyba, říká imunolog Sýkora
Primář místní interní kliniky Jindřich Olšovský v obtížné době prosí lidi, aby dodržovali základní hygienická pravidla, nosili roušky a pokud možno nechodili na veřejná místa. Podle primáře zdravotníkům ztěžují práci pacienti, kteří do nemocnice chodí s banalitami, nebo vynervovaní, až agresivní lidé. "Samozřejmě víme, jak musí být tato situace pro všechny psychicky náročná. Ale veřejnost by to měla vzít tak, že pokud zkolabuje zdravotnický personál, nebude se o ni mít kdo postarat," říká Olšovský. Ochranné pomůcky má svatoanenská nemocnice podle mluvčí Lipovské zhruba na dva týdny.
Při kontaktu s nakaženým je podle Jaroslava Kaply, primáře infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, potřeba plná výstroj. Od respirátorů přes brýle, plášť a rukavice až po speciální čepici a obuv. Kapla zdůrazňuje, že důležité také je umět s ochranným oděvem správně zacházet, což klade nároky na logistiku péče. Do soukromého života zatím epidemie podle Kaply zdravotníkům nezasahuje. "Nejsme nijak omezováni v kontaktu se svými rodinami, ale musíme zůstávat déle v práci," říká primář.
Lékař a poslanec za ODS Bohuslav Svoboda serveru Seznam Zprávy řekl, že by zdravotníci časem měli být v nemocnicích izolovaní, aby nákazu nevynesli ven. Vláda nyní uvažuje o tom, že by pro lékaře a sestry vyčlenila hotely poblíž nemocnic, kde by mohli přespávat. Ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš ale doufá, že půjde jen o možnost, nikoliv nařízení. "Zdravotníci by to těžce nesli," myslí si. Ujišťuje, že jsou nyní mimořádně opatrní a pečliví. Stejný přístup očekává i od veřejnosti. "Prosím, aby to všichni vydrželi, tento pozměněný svět zatím přijali, nepodléhali panickým představám a byli trpěliví," vzkazuje lidem.
S přispěním Martina Ťopka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist