Premiér Viktor Orbán by od pátku mohl řídit Maďarsko, jež přijalo řadu přísných opatření kvůli koronaviru, podle svého uvážení dekrety, a to neomezeně dlouhou dobu. Pokud ve zrychleném čtení projde návrh zákona, který vláda poslala do parlamentu.
Podle něj může vláda "pozastavovat platnost zákonů, omezovat některá zákonná práva a přijímat mimořádné kroky pro záchranu životů, zdraví, osobní a majetkové bezpečnosti občanů stejně jako ekonomiky." Každý, kdo by porušil podmínky karantény nebo nařízené izolace, by mohl být uvězněn až na osm let. Každému, kdo by publikoval falešné nebo zmanipulované zprávy, které by vedly k "narušování úspěšné obrany veřejného zdraví" nebo ke "zmatením či nepokojům" v souvislosti s koronavirovou pandemií, by hrozilo až pět let vězení.
To vyvolává obavy, zda vláda Viktora Orbána nechce využít výjimečného stavu k definitivní likvidaci zbývajících nezávislých médií. Orbánův mluvčí Zoltán Kovács označil obavy o svobodu slova za "zlovolné a nezodpovědné". "Tady jde o lidské životy," napsal na Twitteru.
Během vyhlášeného stavu nouze se také nemohou konat žádné volby či referenda, takže pokud by některý z poslanců zemřel, nebude způsob, jak ho nahradit. Vláda bude během krize skládat účty parlamentu, pokud ten nebude kvůli epidemickým podmínkám zasedat, jen jeho předsedovi a šéfům poslaneckých frakcí.
Největší kritiku vyvolává ustanovení, které vládě dává možnost neomezeně prodlužovat výjimečný stav. Dosud jeho prodloužení museli schvalovat poslanci. Zoltán Kovács tvrdí, že toto ustanovení je nezbytné pro případ, že by poslanci byli nakažení, a nemohli tedy zasedat.
Tamní lidskoprávní organizace tvrdí, že návrh zákona je v rozporu s ústavou a je náchylný ke zneužití. "Nemůžete dát vládě úplně neomezený mandát. Což je ovšem přesně to, co vláda navrhuje. Je to pro ně naprostá carte blanche," cituje britský list Guardian spolupředsedkyni Maďarského helsinského výboru Mártu Pardaviovou.
Část obav je vyvolána i tím, jakým způsobem poslední dekádu vláda Viktora Orbána upevňovala svou moc. "Uplynulých deset let jasně ukázalo, že maďarská vláda využije a zneužije každou možnost oslabit instituce, které ji mají kontrolovat. Mimořádné právní stavy jsou jednoduché na zavedení, ale je mnohem obtížnější se po nich vrátit k normálnímu fungování," varuje think-tank Political Capital.
Zákonem se nejspíše bude zabývat i Evropská komise. Podle webu Mandiner.hu to chce česká členka Evropského parlamentu Radka Maxová, která vyzvala předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zakročila kvůli očividné neústavnosti zmíněného právního dokumentu.
Maďarská vláda pro prosazení zákona ve zrychleném řízení potřebuje čtyři pětiny hlasů, které ovšem nemá. Opoziční strany prohlásily, že pokud nebude návrh zákona upřesněn, ruku pro něj nezvednou. Viktor Orbán dal najevo, že by v takovém případě počkal týden. Při nezrychleném projednávání už by mu stačily dvě třetiny hlasů, které jeho strana Fidesz kontroluje. "Tuto krizi vyřešíme, klidně i bez vás," řekl v pondělí maďarský premiér poslancům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist