Omezení pohybu lidí nařízené českou vládou při šíření nákazy novým koronavirem má na trhu práce nejhorší dopad na pracovníky v gastronomických službách, cestovním ruchu a kultuře. Naopak nové síly nabírají zejména e-shopy, logistické společnosti, přepravci či obchodní řetězce. Nouzový stav si vynucuje nejrůznější opatření, na něž by za normální situace nikdo nepomyslel. Dotýkají se školství, jehož běžný provoz byl uzavřením učeben a budov přerušen v první vlně, ale mění třeba i podobu televizního vysílání. Ještě nějaký čas to potrvá, vládní opatření nebude rušit ani soud.
"Dopady jsou viditelné zejména v sektoru gastronomických služeb, restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard a mnohé z nich propustily většinu personálu, hlavně číšníky. Ale ani kuchaři a další zaměstnanci na tom nejsou lépe," prohlásil pro ČTK Michal Novák z pracovního portálu Profesia. Některé restaurace se snaží situaci zvládnout prodejem s sebou, alespoň omezeně funguje každý pátý podnik.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.







