Nejčastější mýty o psech prozrazuje a na pravou míru uvádí dlouholetý odborník na výživu psů a koček, Martin Pučálka.
Jeden rok lidského života = sedm let psích
Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk, rozhodně to neznamená, že když je psovi sedm let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak. První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života mohou odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého. Na zřetel také musíme brát to, o jakou rasu se jedná a jak je pes veliký. Například malé plemeno vážící zhruba 10 kilo bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let, zatímco velký pes nad 40 kilo se bude blížit 50letému člověku.
Psi nesmí vepřové
Mezi pejskaři je velmi rozšířeným mýtem zákaz podávání vepřového masa. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Je ale pravda, že z určitého hlediska není vepřové pro všechny psy ideální. Je tučné, proto pro seniory nebo zvířata s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale skvělé pro jedince s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vhodné je i v zimním období u psů, kteří jsou v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později psovi způsobit poranění střev.
Psi vidí černobíle
Jedná se o další ze zažitých mýtů. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi rozeznávají barvy, ale jinak než člověk. Zjednodušeně by se dalo říci, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Nevidí například rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět se jim před očima odehrává spíše v barvách šedé, žluté a modré.
Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata
I toto je velmi častý mýtus, kterému věří nemálo pejskařů, ačkoli mnoho veterinářů tvrdí úplný opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, předejdou tím různým zdravotním problémům, jako je zánět dělohy nebo falešná březost. Pokud nechcete štěňata, nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. To bude prevencí před mnoha zdravotními komplikacemi.
Ovoce je pro psy zdravé
Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hroznové víno, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergie a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak nejsou vhodné například třešně, meruňky a hrušky, protože způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci.
Mýty o kočkách
Černá kočka přes cestu znamená smůlu
Jedna z nejrozšířenějších pověr, která pochází z dob středověku, kdy lidé černou kočku považovali za věrnou společnici čarodějnic. A to není o co stát. Pověra se v našich krajích drží i v 21. století a i ryze pragmatické jedince donutí vyčkat, dokud trasu, kterou kočka běžela, neprotne jiné auto či chodec. Nebo se po marném čekání vydat na opačnou stranu a stigmatizované místo obejít. Ovšem dobrá zpráva může být, že prý záleží na směru, jakým černá kočka běžela. Pokud zprava doleva, nečeká vás nic dobrého. Jestliže ale cestu přeběhla zleva doprava, máte štěstí na dosah ruky. Smůlu prý nenosí ani sousedova kočka, byť je černá jako noc.
Kočka má devět životů
Sledujete-li kočku, kterak rázně kráčí po římse, šplhá až do koruny vysokých stromů či v klidu pospává u stropu stodoly, říkáte si, že na tom něco bude. Nicméně každá micka má stejný počet životů jako my, jen je neskutečně obratná, pružná a nezná strach z výšek. Taky není bolestín. Potká-li se však s jedoucím autem, obvykle jí už nic nepomůže.
Kočky nemají rády vodu
Už jste někdy zkoušeli koupat kočku? Pokud odpověď zní ne, raději se o to nepokoušejte. Drápy, které na vás vytasí, jsou opravdu hodně ostré a hbitost, s níž z vany zmáčená micka vyrazí, je obdivuhodná. Nicméně vodu kočky většinou milují. Lítání v dešti a zkoumání kaluží je pro ně skvělou kratochvílí. Víc než čistá voda v jejich misce je však láká odstátá voda v ptačím pítku či konvička s vodou připravená na zalévání. Obratnost, s níž tlapu strkají do malého otvoru a pak si z ní vodu olizují, je pozoruhodná.
Kočka žere myši
Dobře živená kočka myši nežere, má totiž bříško plné jiných laskomin. Kdo ale tuhle malou šelmu někdy pozoroval při lovu, rychle pochopil význam rčení "hrát si s někým jako kočka s myší". Kočky mají lovení v krvi, a protože jedním z nejčastějších škůdců, kteří se vyskytují poblíž lidských obydlí, jsou právě myši, o vítané zpestření dne a "plyšovou" hračku je na dlouhé hodiny postaráno. Kočku, která vám svůj úlovek přinese až do pokoje, ale v žádném případě netrestejte a pokud možno ani neskákejte s jekotem na židli. Vaši reakci nepochopí − chce se jen pochlubit, jak je šikovná. A možná se o úlovek se svým oblíbeným dvojnožcem podělit.
Kočka drží s domem, ale pes s pánem
Ačkoli kočky mají jinou povahu než psi, najdou se mezi nimi takové, které svého člověka po příchodu domů naprosto srozumitelně vítají. Třeba tak, že si po otevření dveří jak dlouhé tak široké lehnou přes cestu a dožadují se mazlení. Jsou-li na několik dní doma samy, dokážou dát velmi jasně najevo, že jsou uražené a "nemluví" s vámi. Pravdou ale je, že kočky jsou teritoriální zvířata a své území si před vetřelci ostražitě hlídají. Jedním z příkladů je značkování, které je poněkud nepříjemným projevem ochrany jejich území.
Mají se rádi jako pes a kočka
Takže se vlastně nesnášejí. Další mýtus, který není 100procentně pravdivý. Psi by samozřejmě rádi kočku ze sousedství ulovili, ale je-li zdravá, nejspíš se jim to nepodaří. Obratnost a vytažené drápky jsou silná a nebezpečná zbraň. Navíc psi a kočky pobíhající u mnoha venkovských stavení či obývající byty jsou důkazem toho, že jsou to jen pomluvy a tihle dva bývají dobří parťáci, kteří si jen občas vjedou do vlasů. Tedy vlastně do chlupů. A co by na to řekl pan Čapek?
(hrab)
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist