Lidem by část výdajů na letošní dovolenou mohli zaplatit jejich zaměstnavatelé, příspěvek by dostali také od státu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) připravuje zavedení takzvaných rekreačních poukazů, které mají přimět Čechy více utrácet v domácích hotelech či penzionech. Většina z nich je aktuálně kvůli pandemii koronaviru uzavřena a propouští zaměstnance.
"Bude vytvořen motivační systém, který firmám umožní nabídnout zaměstnancům příspěvky na tuzemskou dovolenou, na jejíž úhradě se bude finančně podílet stát, zaměstnavatel i zaměstnanec," uvádí Dostálová. "Budeme se snažit, aby byl hotový co nejdříve, ideálně aby mohl být využit již v průběhu letní sezony."
Zatím není jasné, jak přesně bude podpora vypadat. Jednou z možností je zavedení podobného modelu, který od loňského ledna funguje na Slovensku. Na příspěvek tam mají nárok zaměstnanci firem s alespoň 50 pracovníky. Pro menší podniky je zapojení dobrovolné. Poukaz může mít hodnotu nejvýše 500 eur (asi 13 650 korun), což je částka, která by v turisticky atraktivních lokalitách měla vystačit na týdenní pobyt. Firma zaměstnanci přispěje 55 procenty (maximálně tedy 275 eury), zbytek zaplatí pracovník ze svého. Podniky si pak mohou částku odečíst z daňového základu.
21,9 milionu
turistů loni cestovalo po Česku. To je nejvíc v historii. Z toho zahraničních návštěvníků bylo 10,9 milionu. Počet turistů roste nepřetržitě už sedm let.
11,1 milionu
českých turistů se v roce 2019 ubytovalo v tuzemských hotelech a penzionech. Za čtyři roky jde o nárůst téměř tři miliony.
50 procent
byla v roce 2018 obsazenost lůžek a pokojů v ubytovacích zařízeních. Nejlépe na tom byla Praha a Karlovarský kraj.
90 procent
českých hotelů je aktuálně zavřených kvůli dopadům pandemie koronaviru.
Na rozdíl od Slovenska ale má být český systém rekreačních poukázek pro zaměstnavatele dobrovolný. Dostálová odhaduje, že příspěvek využijí stovky tisíc zaměstnanců. Na kolik vyjde podpora státní rozpočet, zatím nechce říct.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ale upozorňuje, že Slováci opatření na podporu cestovního ruchu zaváděli v době ekonomického růstu.
"Bojím se, že spousta firem nebude mít peníze na to, aby nabízela další zaměstnanecký benefit. Budou rádi, že dokážou znovu rozjet svůj provoz," tvrdí Prouza, který se jednání o podobě rekreačních voucherů také účastní.
Spíše by uvítal, kdyby peníze na rekreaci dal lidem přímo stát. Například formou jednorázového příspěvku ve výši tří až pěti tisíc korun. "Státu se to rychle vrátí na daních. Cestovní ruch je často jeden z mála zaměstnavatelů na venkově," vysvětluje.
Podle Hospodářské komory, která v Česku zastupuje přes 16 tisíc firem, by stát podnikatelům v cestovním ruchu nejvíce pomohl snížením daně z přidané hodnoty na deset procent. "Je to systémové opatření, které nepokřiví trh jako rekreační poukázky," říká hlavní analytička komory Karina Kubelková.
V Česku je aktuálně zavřených asi 90 procent hotelů a 75 procent restaurací. Celé odvětví letos čeká mnohamiliardové ztráty, a řada podniků proto propouští až třetinu personálu.
Češi v posledních letech stále častěji tráví dovolenou doma. V roce 2019 se v tuzemských hotelech a penzionech ubytovalo 11,1 milionu domácích hostů, což je meziročně o 4,4 procenta více. Nejčastěji navštěvují Jihomoravský kraj, Prahu a Jihočeský kraj. Celkem loni Česko navštívilo rekordních 21,9 milionu turistů.
Je pravděpodobné, že Češi letos kvůli zavřeným hranicím budou muset dovolenou trávit pouze v tuzemsku. Příspěvek od státu a zaměstnavatele by navíc mohl motivovat i ty, kteří by si jinak rekreaci nemohli dovolit. Tím pádem by mohl být problém v některých oblíbených destinacích, jako je třeba Český Krumlov, Pálava nebo Adršpach, sehnat v letních měsících ubytování.
Toho se však Prouza nebojí. "Řada rodin bude mít výpadky v příjmech, takže budou přemýšlet třeba o týdenní dovolené místo 14 dní. Příliv turistů se tak rovnoměrně rozloží," míní. Podle posledních dostupných dat Českého statistického úřadu bylo v roce 2018 využití lůžek v českých hotelech 50 procent.
Na Slovensku rekreační poukazy výrazně zvýšily tržby hoteliérů či majitelů restaurací. Podle údajů Eurostatu se na Slovensku loni počet návštěvníků hotelů meziročně zvýšil o 12,6 procenta, což je nejvyšší číslo ze zemí Evropské unie. Počet domácích turistů narostl o více než 27 procent. Tamní zástupci zaměstnavatelů ale opatření spíše kritizují, přináší jim víc papírování a komplikuje účetnictví.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist