Na počátku vaší práce s přírodními materiály stálo zakoupení a nastěhování do žudrového domu s masivním rizalitem, jaké mívaly vesnické statky. Co vás vedlo k tomu takovou nemovitost zakoupit?
Působil jsem v té době desátým rokem jako správce na hradě Helfštýn, kde jsme bydleli celá rodina. Když se nám narodilo třetí dítě, syn Mikuláš, chtěli jsme změnit prostředí a způsob práce. Sezona na hradě byla náročná, chodilo tam kolem 100 tisíc lidí ročně a volněji bylo jen přes zimu. Chtěli jsme proto více klidu a vlastní bydlení. Také jsem měl potřebu zkusit pracovat více vlastníma rukama. Při rekonstrukci domu jsem se naučil základům tesařského a hlinařského řemesla.
Byla rekonstrukce hodně náročná?
Mohli jsme dobře využít zkušeností v oblasti památkové péče, tentokrát v oblasti lidových staveb a tradičních řemesel. Základní část oprav jsme stihli před nastěhováním v roce 1999. Náročné bylo pouze to, že jsme rekonstrukci dokončovali v době, kdy jsme v domě už bydleli.
Měl jste do té doby nějakou zkušenost s přírodními stavebními materiály?
Při samotné rekonstrukci domu jsme mohli nahlédnout do toho, jak účelně byly domy v této oblasti řešené. Jak stavitelé už před třemi sty lety přirozeně využívali místní a snadno dostupné zdroje. V tom je kouzlo přírodních stavebních materiálů, jsou nadčasové, tradiční i moderní zároveň. Dodnes nás překvapuje, jak naši předkové uměli, na základě jednoduchých technologií a řemeslných postupů postavit obydlí, která jsou nejen praktická a trvanlivá, ale také estetická a krásná ve své jednoduchosti. Zaujalo nás, jakou to vše společně vytváří atmosféru a dodává domu něco tajemného, čemu se říká genius loci. Bydlíme zde už 20 let, topíme dřevem a máme to tu rádi nejen my, ale i naši přátelé.
20 let
Před 20 lety založil Marek Vlček rodinnou firmu Hliněný dům, která se specializuje na práce s hliněnými omítkami, marockým štukem či nepálenými cihlami. Hlínu popularizuje i jako stavební materiál.
Po rekonstrukci vlastního domu jste se začal prací s přírodními stavebninami živit. Vzpomínáte si, kdo si vás najal první?
Co se týče tesařiny, pak první příležitostí byla spolupráce na tesaném mostě k hradu Krakovec, kde jsem se učil u tesařského mistra Petra Růžičky. První hlinařská zakázka byla potom poptána ze Slovenska, dělali jsme s mým otcem Pavlem vnitřní hliněné omítky na Liptově, kde byl největší problém sehnat místní hlínu v horách.
Každý zákazník ocení otevřenost při jednání, kdy probereme jeho potřeby a přijdeme s realizací jeho vize.
Poradili jste si?
Ano, našli jsme zdroj a omítky se slaměnou řezankou udělali. Zákazník byl spokojený, při placení se usmíval, a tak jsem si říkal, proč se takové práci nevěnovat i do budoucna. Potom se o nás dozvěděli památkáři. S hlínou tady totiž před 15 až 20 lety nikdo nepracoval. Od té doby jsme nouzi o práci neměli. Byly to pěkné pionýrské časy.
Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Ostravě. Krátce studoval na Vysoké škole Báňské, kterou ale nedokončil. Poté pracoval jako profesionální hasič a několik let působil také jako správce hradu Helfštýn, kde i s rodinou bydlel. Do žudrového domu v Lysovicích, který stál na počátku jeho kariéry stavebníka, se nastěhoval na přelomu let 1999 a 2000.
Jací zákazníci si vás nejčastěji najímají?
Zájem o stavby z přírodních materiálů mají hlavně lidé s ekologickým a estetickým cítěním, kteří vnímají atmosféru domova jako důležité kritérium svého života. Mohou se ale od sebe lišit rozhodnutími, zda preferují tradiční nebo moderní bydlení, a to určuje způsob, jak a kde jsou tyto přírodní materiály použité ve stavbě.
Kromě rekonstrukcí starých domů se věnujete i novostavbám. Co je náročnější?
Rekonstrukce je vždy náročnější, je to větší dobrodružství. Vyžaduje to více improvizace a pružnosti při hledání nejlepšího řešení. Při novostavbě se můžete držet projektu. U historického domu ale zjišťujete některé věci až v průběhu stavby, proto je to také náročnější při tvorbě rozpočtu.
Nabízíte širokou škálu přírodních stavebnin − hliněné omítky, cihly, dlažby, marocké štuky − je něco z toho mezi zákazníky evergreenem?
Každá zakázka je specifická, nabízíme zákazníkům řešení na míru, ne instantní produkt. To se týká tvorby projektu, návrhu materiálového a technického řešení i realizace. Každý zákazník ocení otevřenost při jednání, kdy probereme jeho potřeby i možnosti a přijdeme s realizaci jeho vize bydlení a stavby vysněného domu.
Vzpomenete si na nějakou zajímavou zakázku?
Zakázka, ze které mám největší radost, je kruhová stavba z kamene, cihel a hlíny, která je na naší zahradě a využíváme ji jako místo společného setkávání a životní harmonie. Slíbil jsem takovou stavbu svým dětem a stihli jsme ji, společně s rodinou a přáteli, udělat až vnukovi Matoušovi. Ale v každé stavbě je ukrytý životní příběh. Originalita těchto příběhů a získané zkušenosti jsou tím, co je pro mě důležité a čeho si nejvíce cením.
V čem podle vás tkví výhody přírodních stavebnin, proč by se lidé měli při stavbě rozhodnout právě pro ně?
Výhodou přírodních stavebnin je to, že jsou ověřené časem a umí krásně stárnout. Prostředí, které se tvoří v interiéru budovy, je příjemné, teplé nebo chladivé podle ročního období. Jde o zdravé bydlení bez složitých technologií. Estetická hodnota a pohoda jsou potom benefitem, který z pouhé stavby vytváří skutečný domov. Pokud se chcete cítit dobře a zároveň být zdraví, přírodní stavba může být cestou k tomuto cíli.
Je v porovnání s klasickými "fabrikovanými" stavebninami práce s přírodními materiály v něčem specifická?
Většina řemeslných a stavebních postupů je podobná s konvenční stavařinou a práci s přírodními stavebními materiály je snadné si osvojit. Je potřeba počítat s delšími technologickými pauzami během realizace, zvláště u hliněných omítek.
Podílel jste se i na rekonstrukcích památek − hradů, domu Joži Uprky či brněnské vily Tugendhat. Je náročné navázat na tehdejší postupy?
Je zajímavé tyto postupy a materiálová řešení znovuobjevovat a používat v praxi. Je to naopak velmi snadné, dobrým vodítkem pro naši práci je dívat se na to očima dobrého hospodáře. Ten používal optimální řešení a postupy, aby stavba mohla dlouhodobě sloužit svému účelu při přijatelné míře údržby. V tom je to kouzlo i síla.
Popularizujete hlínu jako stavební materiál i formou workshopů. Jak to probíhá?
Za posledních 20 let se téma přírodního stavitelství dostalo z polohy krajní alternativy do prostoru možnosti, která je dostupná a dosažitelná. Znovu se vyučují různá řemesla a je zde rozšiřující se skupina lidí, kteří nejen realizují stavby, ale považují za důležité učit druhé a předávat to dál. Osobně už moc workshopy neorganizuji, spíše se věnuji supervizi v oblasti přírodního stavitelství a hlinařského řemesla.
Je obtížné sehnat subdodavatele materiálů?
To je v současné době spíše otázka na mou dceru Markétu a jejího muže Tomáše, kteří pokračují v tradici Hliněného domu a zabývají se kromě realizací také obchodem s přírodními stavebninami. Ale obecně to vidím tak, že většina těchto materiálů vzniká z obnovitelných zdrojů anebo z bohatství země. Tyto zdroje zdaleka nevyužíváme ve stavebnictví dostatečně.
Článek byl publikován v příloze Stavba.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist