Pokud by se celá česká populace měla nechat "promořit" koronavirem, virus by muselo dostat až osm milionů lidí, říká farmaceut Stefano Santangelo. Podle něj za to ale zaplatíme vysokou cenu. "Určité procento lidí na tuto nemoc může zemřít. S koronavirem se sice váže nízká smrtnost, ale nějaká smrtnost to je a nemůžeme se spoléhat jen na přirozenou imunitu lidí," uvádí v exkluzivním rozhovoru pro HN Santangelo, který v Česku řídí pobočku americké farmaceutické společnosti MSD. Ta je jednou z těch, které vyrobily očkování proti ebole, viru podobnému SARS-CoV-2. Podle Santangela je však koronavirus mnohem zákeřnější a lstivější než ebola nebo SARS. V rozhovoru Santangelo říká, že se možná v budoucnu budeme na covid-19 očkovat stejně jako na chřipku i to, že už dnes roste poptávka po očkování na jiná onemocnění.

HN: Pamatujete si, kdy jste si naposledy s někým povídal o něčem jiném, než o koronaviru?

Přesně si to nepamatuji. Povídání o koronaviru mi v těchto dnech zabírá hodně času, mluvíme o tom doma, ale také s kolegy i zaměstnanci na profesionální rovině. V práci tomu věnujeme tak 80 procent času. MSD, kterou v Česku řídím, doručuje léky pacientům a je mojí povinností zabezpečit naše očkovací látky pro ty, kteří je potřebují. Mám také zodpovědnost vůči zaměstnancům. O covid-19 se nebavím rád, ale je to moje povinnost a je to v dnešní době důležité. Když tato nákaza přišla, celá společnost byla v šoku, nebyli jsme na nic takového připraveni. Takže musíme nějak zpracovat naše emoce a pak začít proaktivně přebírat zodpovědnost a podívat se, co můžeme udělat pro společnost.

HN: Proč společnost podle vás nebyla připravená? Velká pandemie španělské chřipky tady byla na začátku 20. století. Nedalo se očekávat, že něco takového po sto letech přijde zas?

Ne, společnost nebyla vůbec připravená. To je realita. Naše generace nezažila opravdovou válku a nikdy nezažila pandemii. Nemáme s tím žádnou zkušenost, samozřejmě až na výjimky, ale tady v Česku nebo v Itálii jsme nic takového nezažili. Mysleli jsme si, že se něco takového děje někde jinde, někomu jinému. Když se objevily nákazy MERS a SARS, které patří mezi koronavirové nákazy, byly geograficky omezené, stejně jako ebola, která propukla v Kongu. Takže jsme si mysleli, že to k nám do Evropy nebo USA nikdy nepřijde. Ale viry jsou ve skutečnosti velmi demokratické, neznají hranice a pohybují se, kde chtějí.

HN: Co vlastně víme o covid-19? Pro laika to vypadá, že se informace a znalosti o viru mění z hodiny na hodinu.

Vědci covid-19 právě objevují a zkoumají, proto se o něm každý den objevují nové informace. Jenže každý den se objevují také nové dezinformace, takže je velmi důležité rozlišovat vědecká fakta od fake news. Když se dostaneme k vědeckým faktům, realita je taková, že se o viru teprve učíme. Zkoumáme ho měsíce a za tu dobu jsme stačili porozumět jeho mechanismu. Je to druh takzvaného RNA retroviru, které již byly popsány, do stejné rodiny patří například viry eboly, SARS nebo MERS. Víme tedy, jak virus funguje a jakou má stavbu. Díky tomu mohlo 20 farmaceutických společností začít vyvíjet experimentální vakcíny. To, co zatím nevíme, je, jak lidský organismus na virus reaguje a jaký má na lidi dopad. Stále se učíme, proč se u některých lidí vyvinou velmi vážné respirační obtíže, proč někteří lidé mají příznaky jako u běžné chřipky a další žádné příznaky nemají.

HN: Pokud tedy virus samotný známe, proč nyní nemůžeme zastavit jeho šíření?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru