Po období sjednocení společnosti a nadšeného "boje" s epidemií přichází kocovina. S trochou nadsázky se dá říci, že je to podobný vývoj jako za první světové války. Na začátku vlakům odjíždějícím na frontu mávaly nadšené davy s předpokladem, že do Vánoc budou vojáci doma ověnčeni vítězstvím. Jenže místo toho nastala vyčerpávající zákopová válka, která přinesla mnoho neštěstí, ekonomický propad a nadšení vymizelo. Přesně to hrozí i nyní − s covidem budeme bojovat dlouho a v zákopech. Opatření se uvolní, začne vyhrávat covid, pak se opatření zase utuží. Tam a zase zpátky. Bude to únavné a destruktivní. Budeme vystaveni dilematům ekonomickým, etickým, tvrdým politickým střetům, hrozbě nástupu autoritářství a izolacionismu. Naše hodnoty, orientace, společenské uspořádání budou vystaveny největší zkoušce od pádu komunismu před třiceti lety. Když přijmeme přirovnání zápasu s pandemií k válce, tak její opravdu tuhá fáze nastává teď. Zvládneme ji?

Prvním problémem, který bude obtížné vyřešit, je propletenec etiky a ekonomiky. Dosud se zdálo všechno jasné − je nutné zachraňovat životy. Vláda se za tím účelem schovala za experty, epidemiology, kteří řekli: "Musíme udělat to a to, abychom šíření epidemie zabránili." Na jejich pokyn jsme se zavřeli doma a fungovalo to. Počet mrtvých zůstal, řekněme, na únosné míře. Jenže nyní, poté co se podařilo zabrzdit první vlnu nemoci, to už tak jednoduché a jednoznačné rozhodování nebude. Společnost není možné držet donekonečna ve zmraženém stavu, aniž bychom tím poslali ekonomiku a s ní naši životní úroveň do pravěku. Je jasné, že se musíme vracet k aktivitě. Problém je ale v tom, že to musíme udělat za situace, kdy virus nikam nezmizel, je pouze utlumen. Což znamená, že nutně nastoupí otázka, co je možné kvůli záchraně ekonomiky obětovat.

Matematika je přitom neúprosná: když se opatření uvolní více, bude víc nakažených, víc lidí na jednotkách intenzivní péče, víc mrtvých. Systém chytré karantény to sice může zmírnit, ale ne zcela eliminovat. Černý scénář představil na uzavřeném jednání sněmovního zdravotního výboru statistik Ladislav Dušek. Při teoretickém úplném uvolnění opatření by virus prošel za tři měsíce dvěma třetinami populace. Sto padesát tisíc nakažených denně. To se samozřejmě nestane, ale naznačuje to, že uvolnění opatření je spojeno s velkými riziky nových obětí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.