Kultura je zasažená koronavirem stejně jako hotely a restaurace a potřebuje stejnou podporu. Ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro HN říká, že navrhne snížit DPH na vstupenky z 15 na 10 procent nebo pomoci provozovatelům kulturních zařízení tím, že jim stát uhradí polovinu nájmu. Popisuje také, jak vzniklo usnesení, že se v létě nebudou v Česku konat velké festivaly, a že limit sto lidí na jednu akci se může už 25. května změnit.

HN: Kalendář ministra kultury bývá samá vernisáž. Kdy jste naposledy vyrazil do společnosti?

Minulý týden v sobotu jsem šel na benefiční koncert České filharmonie pro seniory. Když jsem se oblékal, měl jsem až sváteční pocit. Jen jsem si říkal, že když mě lidi uvidí, jak jdu takhle oblečený do Rudolfina, řeknou si, že mám nějaký soukromý koncert. Ale bylo moc příjemné zažít po čase zase takovou první známku toho, že život jednou bude normální.

HN: Jen dva dny předtím jste oznámil, že v létě nebudou žádné velké festivaly. Je to definitivní?

Řekli jsme to, na čem jsme se dohodli s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a hygieniky. Stanovisko, že masové, tisícihlavé festivaly se u nás letos v létě nebudou moci konat, platí. Ale hranice toho, jestli bude smět být na jedné akci sto, nebo více lidí, se ještě asi bude posouvat.

HN: Pořadatelé akcí spekulují, zda jste nevystoupil hlavně kvůli festivalu Colours v Ostravě, odkud pocházíte. Pokud je vám jasné, že festivaly v létě nebudou, proč to není ve vládním usnesení?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se