Podnikatel David Vojtíšek utržil v kožešinovém byznysu kolem pěti milionů korun ročně. Dnes jsou klece pro 15 tisíc norků na jeho jindřichohradecké farmě prázdné, stejně jako klece pro norky a lišky v dalších osmi tuzemských zařízeních. "Ukončili jsme činnost a zatím je všechno na místě. Jsem ale na pronajatém pozemku a budu ho muset vrátit majiteli do původního stavu," říká Vojtíšek, jehož farma Norek byla největší v Česku.
Od loňského února zakazuje chov zvířat pro kožešiny zákon na ochranu zvířat proti týrání. Nyní si kožešníci vyjednali zvýšení kompenzací za zavřené farmy. Problém je, že o tom neví ministerstvo, od kterého má odškodnění jít.
Česko se tímto zákazem zařadilo k Dánsku, Velké Británii, Lucembursku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Makedonii. V příštích letech se seznam států, které na svém území nechtějí mít kožešinové farmy, ještě rozroste. Současně klesá podle mluvčího z organizace obránců zvířat Obraz Iva Krajce celosvětová poptávka po pravých kožešinách, pokles ale nevyčíslil. "Trendu nepoužívat pravé kožešiny se přizpůsobují i světové módní značky," míní.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.