Letos v květnu odstartovala z floridské rampy 39A raketa Falcon 9. Na tom by nebylo nic neobvyklého − předtím odsud tento nosič startoval už šestnáctkrát, ale tentokrát bylo něco jinak. Na vrcholku rakety nebyl žádný aerodynamický kryt, ale kosmická loď. V jejích útrobách bychom nenašli náklad, ale dva muže. Robert Behnken a Douglas Hurley tvořili posádku první pilotované lodi Crew Dragon, která se od rakety oddělila na oběžné dráze zhruba 12 minut po startu. Hned druhý den se pak v automatickém režimu dokázala připojit k Mezinárodní vesmírné stanici, u které zůstane zhruba čtyři měsíce.
V historii světové kosmonautiky bychom před tímto startem nenašli žádný srovnatelný moment. Ano, lidé létají na oběžnou dráhu již desítky let, ale pokaždé to bylo v lodích státních agentur. Tentokrát šlo o loď soukromé firmy SpaceX, od které si NASA jakožto zákazník kupuje službu. A takovým zákazníkem nemusí být jen NASA, ale i kterákoliv jiná firma. Právě proto je pilotovaná testovací mise považována za takový milník. A pro Američany je tento start ještě důležitější. Téměř v každé tiskové zprávě od NASA, v každém článku na jejím webu k tomuto tématu a v každém rozhovoru se s železnou pravidelností opakovala slova "američtí astronauti na amerických raketách v amerických lodích startují z amerického území". Spojené státy byly po vyřazení raketoplánů devět let bez schopnosti vynášet astronauty na oběžnou dráhu svými prostředky. Jediným řešením byla dohoda s ruskou kosmickou agenturou, která provozuje spolehlivé lodě Sojuz − právě ty se po odchodu raketoplánů do důchodu staly jediným prostředkem, který na ISS dokáže vozit astronauty.
Rusko svého monopolu využilo a postupně začalo navyšovat ceny za křesla ve svých lodích. Zatímco na začátku platila NASA za každé sedadlo něco kolem 30 milionů dolarů, poslední objednané místo v Sojuzu MS-17, jehož start je plánován na letošní podzim, už americkou agenturu stálo 92 milionů dolarů. Až soukromé kosmické lodě Crew Dragon a Starliner vstoupí do ostré služby a začnou vozit na ISS astronauty, změní se hodně věcí. Jednak bude možné navýšit počet obyvatel ISS ze šesti na sedm, díky čemuž bude možné zdvojnásobit čas, který je věnován provádění vědeckých experimentů. Ale změní se i jiné věci.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.