Nejdříve je zbrzdilo selhání rakety, následně koronavirus. Teď, po šesti letech od začátku prací, čeká tým inženýrů z brněnské firmy S.A.B. Aerospace třetí pokus o historický průlom českého vesmírného byznysu. Díky jejich zařízení, které urychlí a zlevní vypouštění družic do kosmu, se na plášti evropské rakety Vega poprvé v dějinách objeví česká vlajka. Novým termínem startu z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně má být pátek 19. června.

"Vlajku na plášti mohou mít jen země, které dodají do rakety součástky," říká manažer společnosti Václav Havlíček. S.A.B. Aerospace je odnoží stejnojmenné italské firmy a věnuje se vývoji a výrobě součástek pro firmy a instituce působící ve vesmírném průmyslu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se