Trampolína funguje, prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po úspěšném startu své vesmírné lodi Crew Dragon s dvěma astronauty k ISS. Žertovným výrokem narážel na vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina z roku 2014 o amerických možnostech letů do vesmíru.

Po devíti letech od konce programu raketoplánů nemusí Američané pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) používat ruské lodě Sojuz.

"Start astronautů NASA z Kennedyho vesmírného střediska se zapsal do historie," uvedl po zážehu rakety šéf Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine. Startu rakety přihlížel i americký prezident Donald Trump.

Muskova vesmírná loď odstartovala z amerického mysu Canaveral v sobotu večer. K ISS se připojila v neděli odpoledne. Původně měla odletět už ve středu. Kvůli špatnému počasí byl ale start odložen. Na palubě je dvojice astronautů Robert Behnken a Douglas Hurley. Jak dlouho na oběžné dráze kolem Země stráví, zatím není jasné. Podle NASA to má být v rozmezí jednoho až čtyř měsíců.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy ale bez posádky. Na loňský první demonstrační let navázal současný druhý zkušební let, tentokrát s astronauty.

Pokud bude vše včetně přistání v Atlantickém oceánu úspěšné, NASA schválí Crew Dragon pro dopravu astronautů na vesmírnou stanici na oběžné dráze.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se