Počínaje březnem šly všechny úkoly na ministerstvu zdravotnictví stranou. Zaměstnanci v čele s ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) museli veškerou energii věnovat práci na zastavení nákazy koronavirem. "Možná se na mě bude vzpomínat už jenom jako na ministra, který musel řešit covid," uvažuje Vojtěch. V uplynulých dnech se opět objevilo více případů nákazy a ministerstvo se snaží připravit se na případnou druhou vlnu.

HN: Premiér Andrej Babiš opakovaně říká, že vláda zachránila tisíce životů. Je to i podle vás tak, že bez plošných vládních opatření by v Česku zemřely tisíce lidí?

Těžko se dá exaktně říct, kolik lidí by jinak zemřelo. Ale pokud se bavíme o tisících životů, asi to není nic přehnaného. Objektivně to můžeme posoudit skrze porovnání s jinými zeměmi. Některé nešly cestou takto restriktivních opatření, nebo až později. Třeba Švédsko, které má zhruba stejný počet obyvatel, šlo svou cestou. Mají tam zhruba pět tisíc zemřelých. V přepočtu na obyvatele je mortalita výrazně vyšší než v Česku. I v některých jiných zemích bylo více nakažených, zemřelých, více pacientů v nemocnicích. Myslím si, že u nás se skutečně podařilo tyto životy zachránit.

HN: Nyní se vede celospolečenská diskuse o tom, jestli takto tvrdé zákazy měly smysl, jestli jejich ekonomické dopady nebudou mnohem horší než dopady nákazy v případě, že by vláda nebyla tak přísná. Jsou opatření, o nichž vy sám říkáte, že možná byla zbytečně striktní nebo dlouhá?

Jsem přesvědčen, že opatření byla správná a pomohla zabránit nekontrolovatelnému šíření nákazy. Nic bych na nich neměnil. Že měla dopady, mají je a budou mít, to je samozřejmě pravda. Nejen v Česku, ve všech zemích. Nejsem si úplně jistý, že kdybychom tu nechali nemoc plynout, lidé by masivně chodili do restaurací, plnili obchody a utráceli peníze.

HN: Bylo například nutné zakázat občanům vycestovat? Někteří právníci to považovali za věc na hraně ústavnosti. A většina ostatních zemí k tomu nikdy nepřistoupila.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se