Patnáctiletý Roman si stěžoval sociálním pracovníkům, že ho matka nepřiměřeně fyzicky trestá. Přál si, aby jí domluvili. Soud jej ale rovnou nařídil odebrat rodičům i s jeho mladšími sourozenci. S návratem domů mu pomohl až veřejný ochránce práv. Od poloviny příštího roku by se měl takovými stížnostmi zabývat dětský ombudsman. Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která takový úřad ještě nemá, přestože téměř před 30 lety přistoupilo k mezinárodní Úmluvě o právech dítěte, která s jeho zřízením počítá. Zákon o dětském ombudsmanovi bude vláda projednávat v pondělí, na jeho přípravě se podíleli koaliční i opoziční poslanci.

"Česku chybí zastřešující instituce, která by chránila a prosazovala práva dětí. Dětský ombudsman sjednotí dnešní roztříštěnost," říká jedna z autorek návrhu, vládní zmocněnkyně pro lidská práva a bývalá ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se