Tělo vás najednou přestává poslouchat. Končetiny se začnou nekoordinovaně trhavě pohybovat, postupně začnete mít problémy s mluvením, mimikou a polykáním, snižují se i vaše mentální schopnosti a oslabuje imunitní systém. Lékaři budou mít rychle jasno. Trpíte Huntingtonovou chorobou, vzácným dědičným neurodegenerativním onemocněním mozku. Nemoc je to sice nevyléčitelná, ale její projevy je možné zmírňovat, a navíc je dopředu relativně snadno zjistitelná. Stačí odhalit zmutovaný gen, jenž ji způsobuje.

Lidem, u nichž je vyšší riziko, že nemoc propukne, genetické testy zpravidla zaplatí zdravotní pojišťovna. Jeden by řekl, že lidé budou chtít vědět, zda je čeká takový trpký osud, a budou se na to chtít připravit. Jenže tomu tak není, zájem o testování je minimální. Jak zjistili autoři jedné studie, publikované před sedmi lety v časopise American Economic Review, na testy jde jen sedm procent lidí, kteří mají k nemoci predispozice. Hrozba onemocnění je evidentně natolik stresující, že je pro lidi pohodlnější zůstat v dobrovolné nevědomosti.

Strategie vyhýbání se užitečným, nicméně bolestivým informacím je pro lidský druh typická. Ukázala to i studie na více než dvou tisících lidí v Německu a Španělsku, kterou před třemi lety publikovali psychologové Gerd Gigerenzer z Institutu Maxe Plancka a Rocio Garcia-Retamerová z Univerzity v Granadě. Oba vědci například zjistili, že 90 procent dotázaných lidí by nechtělo vědět, kdy a na co zemře jejich partner. Celkem 87 procent lidí by netoužilo znát datum vlastního úmrtí a 86 procent odpovědělo "ne", když se jich výzkumníci zeptali, jestli by chtěli dostat předem informaci, zda a kdy se rozvedou.

Výsledky korespondovaly s poznatky jiných experimentů a studií. Je třeba doloženo, že investoři méně často sledují výsledky svého portfolia ve dnech, kdy trhy klesají. Lidé, jimž badatelé při jednom experimentu oznámili, že je ostatní ohodnotili jako málo atraktivní, byli pro změnu ochotni platit za to, aby se nedozvěděli, jakou konkrétní známkou byl jejich vzhled oceněn.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.