Denní počet nově odhalených případů nákazy koronavirem se v posledních dvou týdnech pohybuje mezi 100 a 300, tedy mnohem výše než během května a většiny června. Nová mapa, v níž ministerstvo zdravotnictví označuje riziko v jednotlivých okresech barvami semaforu, ale zůstala převážně bílá. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se epidemiologická situace z minulého týdne dá označit za "relativně klidnou".

V prvním stupni pohotovosti se ocitlo pět oblastí složených z devíti okresů. Zeleně se zbarvila Praha a její západní i východní předměstí, na severu Moravy pak Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno, Jihlava a Prachatice. Znamená to, že se zde vyskytují nové případy, ale šíření nákazy je pod kontrolou. Rážová dodala, že Moravskoslezský kraj a především hlavní město se pohybují na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm. Vývoj na severu Moravy však podle ní naznačuje postupné vyhasínání tamního ohniska.

Hygieniky podle Rážové nejvíce zaměstnávají malá ohniska − takzvané klastry −, která vznikají v hudebních klubech nebo na sportovních soustředěních. Vyzvala proto hlavně mladé lidi, aby se chovali zodpovědně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se