Airbnb, tedy platforma nabízející krátkodobé ubytování, je pro komunální politiky něco jako červený hadr pro býka. Dávají jí za vinu úplně všechno špatné, co se ve městech děje. Počínaje drahými a nedostupnými byty a konče nepořádkem v ulicích. Zákaz krátkodobého ubytování, nebo alespoň výrazná snaha jej omezit, jsou tak z hlediska poklidného života ve městě pochopitelné. Ale také je pravda, že způsob, k jakému se politici uchylovali ve snaze situaci napravit, nikam nevedl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Ondřej Topinka 26.08.2020 18:04
Hezký článek, jen drobná poznámka k závěru, který mi nepřijde formulován úplně šťastně. Politici by neměli nabízet jakékoliv bydlení, vede to jen ke korupci, jak můžeme sledovat aktuálně v Brně. Politici by měli 1) vytvářet prostor pro výstavbu bydlení, zejména určením a přípravou vhodného území, tj. v rámci města plánovat jednotlivé elementy města tak, aby vznikaly vhodné plochy pro výstavbu bydlení a na ně navazující infrastruktura - inženýrské sítě, silnice, MHD, 2) uvolňovat regulaci nebo alespoň celý proces přípravy a výstavby pojímat jednoduše a rychle. O výstavbu se postarají developeři mnohem lépe než politici. Prostě trh. Ten bohužel momentálně ve větších městech nefunguje a ani nemůže fungovat, protože jej politici, úředníci a aktivisté zregulovali na pokraj úmrtí...
Honza 26.08.2020 11:20
Myslím si, že ke krátkodobému ubytování mají sloužit hotely či jiná zařízení, která jsou za tímto účelem zřízena a nemá se mísit trvalé bydlení s krátkodobým. Vždycky bude existovat konflikt zájmů mezi krátkodobě a trvale bydlícími. Zajímalo by mě, co myslí autorka větou, že politici nejsou schopni nabídnout lidem ve městech normální bydlení za normální ceny. Já si myslím, že by se politici do bydlení vůbec neměli plést. Pokud nemá učitel nebo řidič na to, aby zaplatil bydlení, vydělává málo a stát nebo město mu má zvýšit plat. Pokud si nárokuje bydlení v širším centru, asi bude muset změnit profesi. Politik žádné řešení přinést nemůže, protože vždy budou lidé snít o bydlení v lokalitách, na které nemají peníze.
Tomáš Válek 26.08.2020 08:39
Naprostá blbost. Samoregulace u AirBnB není možná, jde to proti jejich zájmům. Nehledě na to, že je to fakticky organizovaná trestná činnost (vybízí a umožňuje nelegální podnikání celosvětově). Na druhou stranu stačí důsledně uplatnit současné zákony, mít hotel v bytě není nic chvályhodného...
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru