Tuzemští filmoví distributoři usilují o zařazení do programu Covid kultura. Ředitel filmové distribuce Bontonfilmu Ondřej Kulhánek sdělil, že žádají o schůzku s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Program Covid kultura má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí ztráty způsobené koronavirem. V programu je připraveno 900 milionů korun, spuštěn byl 18. srpna. Za první den ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) evidovalo žádosti za 6,9 milionu korun.

Unie filmových distributorů (UFD) a zástupci filmové obce ale minulý týden upozornili, že filmová distribuce je z podpory vyloučena. Připomněli, že kvůli okamžitému uzavření kin měli distributoři a kina od počátku nouzového stavu veliké ztráty a distributoři vložili peníze do uvedení filmů, jejichž premiéry musely být zrušeny. "V tomto je situace totožná s marně vynaloženými náklady v oblasti performing arts (múzických umění) nebo filmových festivalů, které jsou do programu zahrnuty," uvedla unie.

"Program Covid kultura MPO připravovalo ve spolupráci s ministerstvem kultury a projednával se s podnikatelskými subjekty z oblasti kulturně-kreativního průmyslu. Výsledná podoba je kompromis možného," sdělila Miluše Trefancová z MPO. Doplnila, že i podnikatelé z kreativního průmyslu mohou čerpat podporu z jiných programů, jež vznikly kvůli dopadům koronaviru. Další případná pomoc se odvíjí i od možností státního rozpočtu, dodala.

"Vítáme snahu MPO pomoci kreativnímu byznysu, ale jsme překvapeni, že je z něj vyčleněný filmový sektor − s tím jsme psali ministrovi s žádostí o schůzku, kde rádi svůj pohled budeme prezentovat a dáme k dispozici i argumenty. Teď čekáme na reakci ministerstva," uvedl Kulhánek.

V Česku loni zavítalo do kin přes 18,3 milionu diváků, což je o 12 procent více než předloni. Tržby se meziročně zvýšily o 15 procent na 2,6 miliardy korun. Průměrné vstupné se loni meziročně zvýšilo ze 138,82 koruny na 142,83 koruny.

Ekonom Lukáš Kovanda z toho už na začátku nouzového stavu vyvodil, že průměrná měsíční ztráta tuzemských kin, která by vznikla neúčastí veškerých diváků, by se pohybovala kolem 200 milionů korun.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru