Spolupráci čínských firem na vývoji mobilních sítí páté generace (5G) odmítá stále více evropských politiků. Mají obavy, že Čína bude s pomocí této špičkové technologie špehovat strategická hospodářská odvětví a vykrádat citlivá data o fungování státu či životě obyvatel. Do debaty, která se v Evropě vede především o vyloučení největšího výrobce telekomunikačních technologií Huawei, se zapojil i bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

"Sdílím pohled, že Huawei reprezentuje bezpečnostní hrozbu," říká někdejší dánský premiér v exkluzivním rozhovoru pro HN. Evropská unie by se podle Rasmussena měla raději spoléhat na dodavatele z Evropy, jako jsou Ericsson nebo Nokia: "Dnešní obavy jsou takové, že Huawei do technologií zavede takzvaná zadní vrátka, přes která se data dostanou až k čínské vládě, jak ukládá tamní bezpečnostní právo."

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se